Šumavou zeleným autobusem

Šumavu brázdí ZELENÉ AUTOBUSY

Po Šumavě jezdí Zelené autobusy. Rozsah a hustota provozu je stejná jako loni. Peníze na provoz nelze získat z grantových prostředků, musí ho z velké části pokrývat Správa NP a CHKO Šumava s pomocí šumavských obcí. Novinkou jsou čipové karty se slevou na jízdné.

 

zeleny autobus

 

Pět autobusových linek, jejichž trasy pokrývají turisticky nejzajímavější místa po celé Šumavě. Od soboty 29. června Šumavu opět brázdí Zelené autobusy – symbol letních prázdnin na Šumavě. Autobusové linky pro milovníky pěší a cykloturistiky.

 

Zelenými autobusy se můžete svézt na linkách:

1) Kvilda – Špičák
2) Horská Kvilda – Kvilda – Kvilda, Bučina
3) Nová Pec, žel. st. – Nová Pec, Jelení Vrchy
4) Regionální Linka Sušice – Kvilda na systém navazuje, ale spadá pod správu Plzeňského kraje
5) Českobudějovická společnost ČSAD Jihotrans a.s. vozí i cestující z Kvildy do Kaplice pod Boubínem a zpět.

 

Na linkách jezdí několik autobusů, každý svou trasu za celý den absolvuje hned několikrát. Například autobus z Kvildy na Bučinu jede osmkrát za den. Kromě „bučinské” linky přepravují všechny autobusy i jízdní kola.

I přes nedostatek peněz zůstalo vše důležité a funguje ve stejné podobě jako loni. Projekt Zelené autobusy funguje na Šumavě 18 let. 16 let se jeho provoz hradil z grantu, pak již z něj nebylo možné peníze čerpat. Peníze na provoz tak shání Správa NP a CHKO Šumava, což u takového typu projektu nemá v Evropě obdoby. „Zachovat rozsah i počet linek, respektive hustotu provozu a také délku celé sezóny v takovém stavu, v jakém vše bylo v předchozím roce, to byl náš cíl. Klíčové bylo sehnat dostatek peněz na provoz, což se povedlo ve spolupráci s oběma kraji i s šumavskými obcemi, které rovněž na provoz Zelených autobusů již druhým rokem přispívají,” uvádí Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava.

 

Vedle měst a obcí z národního parku – Borová Lada, Horní Vltavice, Horská Kvilda, Kašperské Hory, Kvilda, Modrava, Nová Pec, Nové Hutě, Prášily, Rejštejn, Srní, Stachy, Sušice a Železná Ruda. Na financování letošní sezóny Zelených autobusů se vedle Správy NP a CHKO Šumava podílí i Plzeňský a Jihočeský kraj.

Letos poprvé budou cestující mít možnost platit na vybraných linkách i pomocí čipové karty, která slouží jako elektronická peněženka. Vydává jí dopravce, kterým jsou ČSAD autobusy Plzeň. Čipové karty si mohou zájemci koupit u řidičů v autobuse.

„Je to výhodné pro větší komfort cestování zejména při vícedenním pobytu nebo pro skupiny osob. Dopravce poskytuje slevu 5 procent z ceny jízdného,” uvádí Josef Jiřička, manažer projektu Správy NP a CHKO Šumava.

 

Na titulní straně informačního letáku i na každé čipové kartě je speciální QR kód, pomocí kterého si mohou majitelé tzv. chytrých telefonů stáhnout všechny potřebné informace o
Zelených autobusech, Cyklobusech i Igelbussech včetně jejich jízdních řádů a ceníku jízdného.
„Obvyklé informační letáky s jízdními řády Zelených autobusů jsou návštěvníkům k dispozici zdarma v informačních střediscích správy a samozřejmě i v autobusech. Na našich webových stránkách je pak k nahlédnutí i ke stažení jejich elektronická podoba,” uvádí Josef Jiřička.

 

Počty lidí, kteří si jízdenku v Zelených autobusech zaplatí, ať již to bude s čipovou kartou nebo bez, budou podobné jako loni. „V loňském roce se Zelenými autobusy svezlo necelých 105 tisíc turistů a téměř 9700 kol,” uvádí Pavel Pechoušek, mluvčí Správy NP a CHKO Šumava.

 

Poslední Zelený autobus projede Šumavou v sobotu 31.srpna s jedinou výjimkou, a tou je linka Horská Kvilda – Kvilda – Bučina. „V rámci přeshraniční spolupráce a návaznosti na německou obdobu Zelených autobusů Igelbuss bude tato linka jezdit denně až do 15. září, a do konce měsíce už jen o víkendech” doplňuje Pavel Pechoušek.
Autobus na „bučinské” lince bude jezdit až k zastávce Bučina, státní hranice, která byla otevřena loni. Významně se tím cestujícím usnadňuje přestup na bavorskou linku Finsterau-Bus v duchu jedné základních myšlenek projektu Zelené autobusy, kterou je přeshraniční spolupráce. V Železné Rudě je zachována návaznost na vlaky ze směru Plzeň a Klatovy a bavorskou Lesní železnici (Waldbahn).

 

SCHÉMA LINEK A CENÍKY JÍZDNÉHO VPRO LETOŠNÍ SEZÓNU, VČETNĚ INFORMACÍ O ČIPOVÉ KARTĚ, NAJDETE ZDE.