Káně s hlavou “vzhůru nohama”

Zvláštní případ: šumavské káně nosilo měsíc hlavu dolů

kane1

i s hlavou v téhle nezvyklé poloze se káně snažio přežít

Je to zvláštní případ. Ve Stanici pro handicapovaná divoká zvířata Správy NP a CHKO Šumava v Klášterci u Vimperka řeší jen těžce uvěřitelný případ nemocného káněte, kterému se z ničeho nic obrátila hlava i s krkem o 180 stupňů směrem dolů. A s hlavou mezi koleny žilo celý měsíc. Nakonec se krk vrátil do stabilní polohy. Nad celým případem kroutí hlavou zvěrolékaři i zkušení šumavští ošetřovatelé.

kane2

káně dnes

Na začátku října přijali ve Stanici pro handicapovaná divoká zvířata, který v Klášterci u Vimperka provozuje Správa NP a CHKO Šumava mládě káněte. Bylo vyčerpané, možná přiotrávené, nemohlo létat. Někdo ho nalezl nedaleko Záblatí na Prachaticku a zavolal záchranáře.

 

Káně bylo v dobrém stavu. Muselo jen nabrat síly. Normálně několik dní žralo a plánoval jsem, že ho za týden vypustíme zpátky do přírody,“ popisuje Petr Juha, vedoucí záchranné stanice. Jaké ale bylo překvapení, když mělo káně z nepochopitelných důvodů druhý den hlavu v kolenou, tedy krk obrácený o 180 stupňů směrem dolů. „Vůbec jsme nevěděli co se děje. Obvolal jsem několik známých záchranných stanic v republice, ale nikdo nám neporadil. S takovým případem se prostě nikde nesetkali,“ popisuje Juha zcela neobvyklou situaci. Zvláštní bylo, že káně i v této obrácené životní poloze normálně fungovalo. Snažilo se chodit a také žralo.

 

 

Samozřejmě mu ta chůze nešla a často se převracelo na záda. Příjem potravy mělo také podstatně ztížený a z toho důvodu stále sláblo,“ líčí Juhův kolega Petr Toman.

kane3

Petr Juha s kánětem

 

Tento stav trval zhruba jeden měsíc, kdy se absolutně nic neměnilo, pomalu se schylovalo k nejhoršímu. Minulý týden došla Petru Juhovi trpělivost – i z toho důvodu, že káněti docházely síly i chuť do života. Vzal si rukavice, krk malého dravce promnul a snažil se ho opatrně vrátit nahoru. Nepodařilo se a vypadalo to, že je s kánětem konec. Když šel druhý den káně krmit, čekal na něj v kleci zcela normální pták s narovnaným a vzpřímeným krkem. „Od té doby normálně žere, má se čile k světu, všechno je jak má být. Přitom jsem nic zvláštního neudělal. Každopádně to vypadá, že káně i vypustíme zpátky do přírody,“ uvádí Juha, který se ve stanici stará i o velmi známého rysa, pro kterého se v médiích vžila přezdívka David Copperfield.

Z Davida už se stala velká šelma. Do divočiny se vrátit nemohl, protože si moc zvykl na lidi a před svým zraněním si nezískal důležité návyky pro život v lese. Proto musí zůstat na stanici. Na jaře pro něj postavíme nový venkovní výběh, kam se na něj návštěvníci budou chodit dívat,“ uzavírá Petr Juha.

 

-tz nps-