‘Čisté’ topení? Zkuste to s dotací!

Přestaňte kouřit, pojďte topit!

ilustracnifoto eva mikulova

 

 

Nebaví vás pořád běhat přikládat do kotle? Vadí vám, že obtěžujete kouřem z kotle sousedy? Dosluhuje vám starý kotel? Chcete se chovat ekologicky? Vadív ám kouř ze sousedova komínu? Máte doma po příchodu z práce zimu a musíte běžet hned zatopit a potom hodiny čekat než můžete sundat kabát? Nebaví vás každou chvíli skládat uhlí? Soused už zjistil, že spalujete odpad a je jen otázkou času kdy to na vás poví? …

Je spousta důvodů proč si přečíst následující program podpory města Vimperk

 

Nová zelená úsporám pro obyvatele města Vimperk“

 

a přijít

12. března v 16:00 hod

do Městského kulturního střediska

 

a my vám povíme víc. Pozvali jsme zástupce města, projektanty a zástupce Státního fondu životního prostředí aby vám vše společně a podrobně vysvětlili.

 

Ing. Josef Kotál, vedoucí odboru ŽP

PS: V roce 2012 jsem to sám změnil a od té doby mám klid od sousedů a doma teplo.

 

__________________________________________________________________________________________________

 

Program podpory města Vimperk „Nová zelená úsporám pro obyvatele města Vimperk“

 

 

 

1. Cíl programu: Zlepšení stavu ovzduší ve Vimperku změnou způsobu vytápění u malých spalovacích zdrojů do jmenovitého tepelného výkonu 50 kW, tzv. lokálních topenišť využívajících tuhá paliva.

 

 

 

 

2. Územní vymezení programu: správní území města Vimperk (t.j. území města Vimperk včetně území osad)

 

 

 

 

3. Zdůvodnění programu:

 

Město Vimperk má řadu domů zásobených teplem z centrální kotelny, částečně vlastním plynovým topením. Okrajově jsou domy vytápěny dalšími zdroji (elektřina, dřevo). Řádově několik desítek domů je vytápěno tuhými palivy (uhlí) spalovanými převážně ve starších klasických kotlích na tuhá paliva. Právě tato lokální topeniště jsou v současnosti výrazným zdrojem znečištění ovzduší ve Vimperku, a to zejména v období inverze. Změnou způsobu vytápění těchto zdrojů by dle našeho názoru došlo k výraznému zlepšení stavu ovzduší ve Vimperku. K této změně směřuje i legislativa, neboť nový zákon o ovzduší počítá s tím, že kotle jak v rodinných domech tak i v bytových domech budou muset splňovat nejpozději do roku 2022 třetí emisní třídu s výjimkou kamen o příkonu do 10 kilowatů.

 

 

 

 

4. Druhy podpory

 

Na splnění uvedeného cíle město Vimperk připravilo dvě opatření:

 

  1. Opatření Nová zelená úsporám (NZÚ)

  2. Opatření Město bez kouře

 

 

 

 

 

 

  1. Opatření Nová zelená úsporám:

 

 

Podpora v rámci tohoto opatření je zaměřena na odstranění bariéry pro získání podpory při uvažování o změně způsobu vytápění z Programu Nová zelená úsporám, vyhlášeným Ministerstvem životního prostředí ČR.

 

 

 

 

5A. Předmět podpory

 

V rámci Opatření A získá úspěšný žadatel:

 

  • energetický posudek dle podmínek pro NZÚ financovaný z rozpočtu města

  • projektovou dokumentaci dle podmínek NZÚ na změnu zdroje tepla financovaný z rozpočtu města

  • bezplatné zpracování žádosti o dotaci odborem PRMS (odbor podpory rozvoje meziobecní spolupráce)

 

 

 

Podporu lze získat pouze na výměnu stávajícího tepelného zdroje na tuhá paliva za zdroje uvedené v tabulce:

 

Typ zdroje

Kotel na biomasu s ruční dodávkou paliva

Kotel na biomasu se samočinnou dodávkou paliva

Krbová kamna na biomasu s teplovodním výměníkem s ruční dodávkou paliva a uzavřené krbové vložky s teplovodním výměníkem

Krbová kamna na biomasu s teplovodním výměníkem se samočinnou dodávkou paliva

Tepelné čerpadlo voda – voda

Tepelné čerpadlo země – voda

Tepelné čerpadlo vzduch – voda

Plynové kondenzační kotle

 

 

 

 

6A. Oprávněný žadatel

 

– má před podáním žádosti trvalé bydliště na území města Vimperk a je vlastníkem rodinného domu na území správního obvodu města Vimperk

 

Oprávněnost žadatele o podporu města Vimperk v tomto opatření je dále shodná s oprávněností žadatele v rámci programu NZÚ pro rodinné domy dle platné Směrnice MŽP 1/2004 (www.nzu2013.cz) pro výměnu zdrojů tepla.

 

 

 

 

 

7A. Podmínky pro poskytnutí příspěvku:

 

Žadatel je povinen spolupracovat na podání žádosti NZÚ tak, aby byla podána nejpozději do 30.8.2014, zejména:

 

  • poskytne součinnost městem vybranému zpracovateli energetického posudku

  • poskytne součinnost městem vybranému zpracovateli projektové dokumentace

  • poskytne součinnost odboru PRMS při zpracování žádosti do NZÚ

  • doloží další přílohy žádosti NZÚ dle pravidel NZÚ

 

 

 

V případě, že nesplní výše uvedené, je město Vimperk oprávněno vymáhat finanční prostředky vynaložené na zpracování energetického posudku a projektové dokumentace.

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Opatření Město bez kouře:

 

 

Nová zelená úsporám financuje pouze výše uvedené zdroje tepla ale vzhledem k budoucím provozním nákladům však může být ze strany občanů města zájem o jiný (avšak rovněž splňující normy) zdroj vytápění. Toto opatření tedy doplňuje Novou zelenou úsporám a to formou přímé podpory města Vimperk na změnu zdroje vytápění.

 

 

 

 

5B. Předmět podpory

 

V rámci Opatření B získá úspěšný žadatel:

 

  • finanční příspěvek ve výši 15.000 Kč na výměnu stávajícího ručně plněného kotle na tuhá paliva za nový podporovaný zdroj tepla

 

 

 

Novým podporovaným zdrojem se rozumí:

 

  • kotel na tuhá paliva emisní třídy 3 ČSN EN 303-5 nebo vyšší s automatickým dávkováním paliva, které neumožňuje bez úprav ruční přikládání a jeho výrobce či prodejce tuto možnost nedeklaruje (propagační materiály, materiály, webové stránky, prospekty atd.)

 

 

 

  • zplynovací kotel emisní třídy 4 ČSN EN 303-5 nebo vyšší na tuhá paliva

  • atmosférický nebo kondenzační kotel na plynná paliva

 

Kotel musí být opatřen štítkem od výrobce s definovanou emisní třídou.

 

 

 

6B. Oprávněný žadatel

 

– má před podáním žádosti trvalé bydliště na území města Vimperk a je vlastníkem nebo spoluvlastníkem rodinného nebo bytového domu nebo bytové jednotky na území správního obvodu města Vimperk

 

– vlastník rodinného nebo bytového domu, spoluvlastník rodinného nebo bytového domu, popř. vlastník bytové jednotky v takovémto domě, a to za předpokladu písemného souhlasu ostatních spoluvlastníků většinového podílu na domě. Objekt musí být v době podání žádosti zapsán v katastru nemovitostí jako rodinný dům nebo objekt k bydlení, popř. musí být v době podání žádosti požádáno o změnu v katastru v souladu s uvedeným

 

– manžel/ka, jenž/jež má rodinný dům nebo bytový dům, popř. bytovou jednotku v takovémto domě, popřípadě podíl na takovémto domě, ve společném jmění manželů, a to za předpokladu písemného souhlasu druhého z manželů a písemného souhlasu ostatních spoluvlastníků většinového podílu na předmětném domě s realizací projektu

 

– o příspěvek může požádat žadatel pouze jednou k jednomu rodinnému domu/bytové jednotce, který/kterou vlastní nebo jej/ji nabyl za trvání společného jmění manželů.

 

– právo majitele nakládat s nemovitostí nesmí být omezeno soudcovskou či exekutorskou zástavou. Zástavy z důvodu hypotéky a půjčky pro úpravu bydlení nejsou na závadu

 

– v případě, že rodinný dům, pro který je žádána dotace na výměnu kotle, je také sídlem podnikání, může o dotaci žádat žadatel výše vymezený, a to za předpokladu, že bude dodržena definice rodinného nebo bytového domu. Dle § 3 písm. g) vyhlášky č. 268/2009 Sb., o technických požadavcích na stavby, ve znění pozdějších předpisů se bytem rozumí soubor místností, popřípadě jedna obytná místnost, který svým technickým uspořádáním a vybavením splňuje požadavky na trvalé bydlení a je k tomu účelu užívání určen

 

– žadatel ani jeho rodinný příslušník nemá žádné finanční závazky vůči městu Vimperk, nebo prokáže, že sice takové závazky má, ale došlo k uzavření dohody o úhradě těchto závazků, a tato dohoda je z jeho strany řádně plněna

 

 

 

 

7B. Podmínky pro poskytnutí příspěvku:

 

Vyúčtování příspěvku v rámci opatření B probíhá na základě formuláře Vyúčtování, který je přílohou tohoto programu. Součástí vyúčtování je i doklad o uhrazení nového zdroje tepla a fotodokumentace před a po realizaci.

 

Po podání vyúčtování proběhne fyzická kontrola ze strany pracovníků města Vimperk ze které bude výstupem protokol o provedené kontrole.

 

 

 

Po skončení fyzické kontroly bude do 30 dnů vyplacen finanční příspěvek dle smlouvy.

 

 

 

V případě, že výměna zdroje tepla neproběhne v souladu s tímto programem, nebude finanční příspěvek vyplacen.

 

 

 

 

8. Termíny programu

 

Datum vyhlášení programu: 3. března 2014

 

Nejpozdější datum ukončení programu: 30. dubna 2014

 

 

 

Město Vimperk si vyhrazuje právo ukončení podpory po vyčerpaní finančních prostředků programu.

 

 

 

 

 

9. Celková výše programu

 

Celková výše programu je 150.000 Kč

 

 

 

 

10. Administrace programu

 

Žádost o poskytnutí dotace na realizaci projektu předkládá žadatel na předepsaném standardním formuláři („Žádost o dotaci“), který je k dispozici na internetových stránkách www.mesto.vimperk.cz , podatelně MěÚ Vimperk, odboru ŽP (Náměstí Svobody 8) a odboru PRMS (Nad Stadiónem 199 – budova TKB).

 

 

 

Žadatel může podat žádost pouze do jednoho opatření (A nebo B) a může v rámci tohoto programu podat pouze jednu žádost.

 

 

 

Žádost včetně příloh musí být předložena v zalepené obálce s nápisem „Program Nová zelená úsporám pro obyvatele města Vimperk – NEOTEVÍRAT“ na podatelnu Městského úřadu Vimperk v pracovní době podatelny.

 

Předložené žádosti budou pověřenými pracovníky zkontrolovány po stránce administrativní a formální úplnosti v souladu s programem, v případě zjištění nedostatků jsou žadatelé ve lhůtě 7 dnů vyzváni k doplnění. Úplné žádosti a projekty budou postoupeny ke schválení v pořadí, v jakém byly přijaty podatelnou, až do výše celkových finančních prostředků programu.

 

 

 

V průběhu administrace žádosti umožní žadatel provedení fyzické kontroly stávajícího zdroje pracovníky města Vimperk.

 

 

 

Po schválení výběru žádostí radou města Vimperk bude na www stránkách města zveřejněn seznam úspěšných žádostí.

 

 

 

 

 

11. Konzultace

 

konzultace Opatření A – Nová zelená úsporám – po předchozí domluvě

 

jméno: Ing. Jaromír Polášek; pracoviště: Nad Stadiónem 199 – budova TKB, odbor PRMS; kontakt: 607 955 600

 

e-mail: polasek@chanceinnature.cz

 

 

 

konzultace Opatření B – Město bez kouře – Po, St v úředních hodinách; jméno: Ing. Josef Kotál (Eva Mikulová)

 

pracoviště: náměstí Svobody 8, odbor ŽP; kontakt: 606 907 553

 

e-mail: josef.kotal@mesto.vimperk.cz

 

 

12. Dokumentace pro žadatele

 

    1. Žádost do programu podpory města Vimperk pro obyvatele – společná pro Opatření A i B

    2. Vzor Smlouvy pro Opatření A

    3. Vzor Smlouvy o finančním příspěvku pro Opatření B

    4. Formulář vyúčtování

 

 

 

Dokumentace je k dispozici na internetových stránkách www.mesto.vimperk.cz, odboru ŽP (Náměstí Svobody 8) a odboru PRMS (Nad Stadiónem 199 – budova TKB).