Objasnění skutečných okolností tragické smrti por. PS Václava Horvátha na státní hranici v roce 1959, bylo dlouhou dobu skryto pod rouškou mlčení a jediným ‚veřejným‘ komentářem byl nápis na náhrobní desce: “ … položil svůj život při ochraně státních hranic v boji s nepřítelem.“
Dnes je tomu jinak – vysvětlení tehdejší události nese právě dnes instalovaná deska s textem, vedle jeho pomníčku nedaleko březnické hájenky.
V první polovině dubna jsme čtenáře informovali o osazení pamětní desky na místo posledního odpočinku bratra Krále Šumavy Bohumila Hasila (celý článek ZDE). Do dalšího podobného projektu, který usiluje o pravdivé interpretování událostí na státních hranicích (a ne jak se komu hodilo), se pustili šumavští patrioti Emil Kintzl (K. Hory) a Karel Rendl (Sušice).
Jde o okolnosti úmrtí por. PS Václava Horvátha v listopadu 1959.
Původní místo pomníku bylo u roty PS na Březníku, po jejím zrušení byl umístěn u kasáren PS na Javoří pile. Po zrušení rot Pohraniční stráže byl odstraněn a před dvěma lety znovu vrácen k březnické hájence, kde stojí dodnes.
Text na pamětní desce oznamuje, že Václav Horváth padl při ochraně státní hranice v boji s nepřítelem. Ve světle dnes již známých a doložitelných faktů ale dostává celá událost jiný tón a snad vysvětlující tabulka, která byla instalovaná právě dnes vedle pomníčku, otupí řevnivost vůči památce na ztracený mladý život ze strany znalců Šumavy, historie pohraničníků, kritiků i publicistů. Říká:
Iniciátoři projektu zdůrazňují:
„Nic proti pomníčku. Každého mladého života je škoda. Ale posuďte sami, kdo v té době byl opravdovým nepřítelem státu.“ (cit.)
Vysvětlující tabulka byla dnes instalována E. Kintzlem a p. Rendlem z Modravy vedle pomníčku.
-red, foto ek-