Andělíček ožije zítra

Boží Tělo na Andělíčku

 andelicek 19.6.

I tento rok se v Sušici bude konat slavnostní procesí Boží Tělo na Andělíčku, a to již zítra v 18 hod. Zeptali jsme se P. Tomase van Zavrela, sušického kaplana, který tuto starobylou tradici v Sušici obnovil:

 

Otče Tomasi, většině obyvatel výraz “Boží Tělo” nic neříká. Můžete nám tuto slavnost přiblížit?

Je možné, že tento výraz invokuje představu půvabné modelky nebo vypracovaného kulturisty, ale pravdou je, že slavnost Božího Těla začalo dávno před zrodem dnešního modelingu a kulturistiky, neboť má své kořeny přes 2000 let staré. Sahá až do večeřadla, kdy Ježíš se schází naposledy se svými apoštoly před svým utrpením. Od té doby se v katolické církvi slaví mše svatá, ve které se Pán Ježíš zpřítomňuje v nepatrném kousku chleba, tak jak to tehdy slíbil. V proměněné hostii od té doby římští-katolíci očima víry vidí samotného Boha, Tělo Kristovo. Pro nás je tento proměněný chléb, s názvem Eucharistie, to nejvzácnější , co existuje. Nikdo Boha nemůže v tomto světě vidět, a tak je Eucharistii nejhmatatelnější vnímání Boha pro člověka v tomto světě, až do dnešního dne.“

 

Můžete nám něco říci k historii této slavnosti?

Vlastní Slavnost Božího Těla, kterou třetím rokem slavíme i na Andělíčku v Sušici, byla ale ustanovena až začátkem 14. století. Od té doby se ten den konala procesí městem či vesnicí s onou Eucharistií. Toto procesí mělo zdůraznit, že Kristus je Králem světa. Komunistický režim u nás důsledně pronásledoval takového projevy náboženství a zbytek udělal materialismus dnešní doby. Odvedl „kvalitní“ práci, ale nepodařilo se mu vymítit ani křesťanství, ani staré náboženské zvyky.“

 

Říká se, že se jedná o velice zastaralý zvyk, který do moderní doby nepatří. Co Vy na to?

Jsou tací, kteří tuto důležitou tradici našich předků, která patří do sluncem prozářených dní začínajícího léta, označují jako zastaralou a snižují její význam jako staromódní folklór, který už nepatří do této doby. Já se při mši svaté snažím přítomným ve své promluvě vysvětlit, že se nejedná o žádný zaostalý folklór, ale o starobylý zvyk s hlubokou symbolikou pro náš život.“

 

V čem spočívá tato symbolika?

Touto slavností ukazujeme, že Ježíš nepřišel na svět, aby se nechával zamykat do kostelů, ale aby vyšel ven, mezi lidi. Ježíš byl totiž velmi společenský a komunikativní. Miloval lidi a miloval je do krajnosti, a dal za ně svůj život, aby oni mohli žít skutečným, svobodným životem. A tak jednou za rok přichází v Eucharistii mezi těmi, kteří do kostela nepřichází (tak často), aby i oni věděli, že je miluje. Nikomu se nevnucuje, protože ví, jak důležitá je pro člověka svoboda. Tato procesí mají i velice důležitý význam pro samotné věřící, neboť Ježíš jim jde v procesí příkladem a ukazuje jim, že se nemají stydět za to, že jsou křesťany, přestože je možná někdo bude hanit nebo jim projevovat lhostejnost. Křesťané mají přinášet lásku, pokoj a dobro mezi lidmi, mají prozařovat tento svět tím, co od Boha dostávají.“

 

Jak proběhne slavnost na Andělíčku?

Začneme slavnostní mši svatou za doprovodu chrámového sboru sv. Václava. Před mší svatou se budou tento rok rodinami naší farnosti zdobit 4 oltáře, které mají symbolizovat 4 světové strany a tudíž celý svět. Po mši  vyjde průvod a obejde Andělíček po hradbách za doprovodu Solovačky. U každého oltáře se průvod zastaví na modlitbu za aktuální záležitosti života lidí a světa. Ä vždy se pak na tuto světovou stranu žehná městu a vlasti. Poté se průvod, za doprovodu hudby a družiček, vrátí zpět do chrámu.“

 

Těšíme se i letos na tuto krásnou tradici, a to právě zítra, ve čtvrtek 19. června  v 18 hod. na Andělíčku a také v neděli 22. června v 9.30 hod v Kašperských Horách. Ostatně P. Tomas slaví každý čtvrtek mši sv. v 18 hod. od května do sušické pouti.

Marcela Havelková