Kontrolovali 260 aut, zjistili 36 přestupků

Krajská dopravně bezpečnostní akce na silnicích Klatovska na “Josefa”

19. března  proběhly na území Klatovska dvě krajské dopravně bezpečnostní akce typu „Y“ s pracovním názvem Josef. Policisté během těchto akcí zkontrolovali 260 vozidel, přičemž zjistili šestatřicet přestupků. Třiatřicet přestupků bylo vyřešeno na místě v blokovém řízení uložením blokových pokut v celkové výši 9 200 korun. Tři přestupky byly oznámeny správnímu orgánu k projednání. Ze sledovaných přestupků byl zaznamenán v pěti případech nevyhovující technický stav vozidel, šest řidičů za jízdy neužilo bezpečnostní pás. Ve čtyřech případech policisté zjistili dopravní přestupky u cyklistů. Tři řidiči byli pod vlivem alkoholu.

 

Úraz v lese

Muž těžil dříví v lese, strom mu přimáčkl nohu k pařezu.  

Policisté Obvodního oddělení Kolinec přijali oznámení o úraze, ke kterému došlo v lese u obce Předvojovice. Pětatřicetiletý muž z Velhartic tu těžil dřev, přitom mu strom přimáčkl pravou nohu k pařezu.  Zraněný muž byl se zlomenou nohou převezen do nemocnice v Sušici.

 

Doporučení chatařům a chalupářům

Dvacet vloupání do rekreačních chat a chalup

 V letošním roce bylo v okolí města zjištěno již dvacet vloupání. 

V posledních týdnech policisté na Klatovsku přijali několik oznámení od poškozených majitelů o vloupání do různých rekreačních objektů. Nejčastějším způsobem vniknutí do objektu je vypáčení a rozbití skleněné výplně okna nebo ve dveřích, vypáčení dveří nebo rozlomení zámku ve dveřích i odstraněním mříží či okenic. Škody nevzniknou jen poškozením zařízení, ale především odcizením různých věcí.

 Stereotyp, kdy většina z nás ve všední dny pracuje ve městě a na víkend odjíždí na chaty nebo chalupy, vyhovuje zlodějům. Ve většině případech chaty či chalupy v neděli večer osiří a od té doby až do příštího víkendu mají zloději volné pole působnosti. Mylná je představa některých občanů, že případný zloděj nemá co ukrást a jejich věci nemají žádnou hodnotu.

V současnosti pachatelé krádeží odnášejí především věci, které mohou dále zpeněžit  např. nářadí – elektrické pily, vrtačky, brusky, zahradní nářadí – elektrické nebo motorové sekačky, starožitnosti, jízdní kola i prodlužovací kabely. V posledních evidovaných případech pachatelé nezpůsobili velké škody odcizením věcí, ale poškozením zařízení. Někteří při svém pobytu v cizím objektu použijí oděvy a zkonzumují nalezené potraviny i alkoholické nápoje.

 Pro policii je těžké vypátrat a získat dostatečný počet kvalitních a hodnověrných stop po zloději, o kterém majitel neví, zda chatu nebo chalupu vyloupil včera či před měsícem. Majitelé, kteří vlastní rekreační objekty na Klatovsku z převážné části dojíždějí z měst i z jiných krajů.

 

 Majitelům rekreačních chat a chalup doporučujeme správně se pojistit nejen proti krádeži, ale i proti požáru. V minulosti mnoho vlastníků rekreačních objektů uzavřelo pojistné smlouvy za podmínek, které dnes již neodpovídají cenové a hodnotové realitě.

 

Majitelé by především měli věnovat pozornost:

– mechanickým zábranným prostředkům

– uzamykatelné okenice, bezpečnostní zámkový systém, mříže,

– využít elektronickou ochranu a případné napojení objektu na mobilní telefon,

– pro případ vloupání si pořiďte fotodokumentaci cenných věcí (obrazů, starožitností), elektrospotřebičů, nářadí, jízdních kol

evidujte si název věci, výrobní číslo, pořizovací cenu, rok pořízení, protože po vloupání uvedené údaje budou po vás požadovány u policie a u pojišťovny při uplatnění náhrady škody,

– udržujte dobré vztahy se sousedy, kteří si ve vaší nepřítomnosti mohou všimnout pohybu neznámých osob a vozidel,

– rekreační objekt namátkově kontrolujte nebo požádejte jinou osobu, která bydlí v blízkosti.

 

     “Uvedenými doporučeními chceme preventivně působit na majitele rekreačních objektů s cílem zvyšovat jejich povědomí. Informovaností o bezpečnostní situaci a rizicích v regionu chceme přesvědčit majitele o nutnosti zabezpečení vlastního objektu.

     Policisté v jednotlivých obvodech kontrolují různé chatové oblasti, ale není možné, aby ochránili veškeré rekreační objekty. Starost o zabezpečení chat a chalup mají především jejich majitelé. Vloupání do rekreačních chalup a chat nelze nikdy vyloučit,” doplnila mluvčí Policie nprap. Dana Ladmanová

 

Při zjištění vloupání do objektu:

– nevstupujte do objektu, pachatel může být uvnitř ani nedoporučujeme zakročovat

 – neuklízejte po zlodějích

 – nedotýkejte se věcí (zničíte případné stopy) důležité pro objasnění případu a neprodleně případ oznamte na policii.

 

Pokud vám bude chování cizích osob podezřelé oznamte případ na Policii ČR telefonní linka číslo 158 nebo na jakoukoli policejní služebnu.

 -red, p cr-