zachranka

Kde bude v Sušici záchranka?

zachrankaKde bude v Sušici záchranka?

Sušická nemocnice je od 1.listopadu letošního roku v soukromých rukou, provozuje ji skupina NEMOS. Zároveň 31.12.2015 končí dohoda mezi Zdravotnickou záchrannou službou Plzeňského kraje (ZZS PK) a Nemocnicí Sušice, o. p. s., kdy za organizaci záchranky dostávala nemocnice 2 miliony měsíčně od Plzeňského kraje. Protože v poslední době dostávám mnoho otázek ohledně budoucího fungování záchranky, pokusím se věc vysvětlit a předložit fakta.

 

Proč záchranka nezůstane v nemocnici?

Prvním důvodem jsou značně nevyhovující prostory v nemocnici. Řidiči a záchranáři slouží 12-ti hodinové služby, pro oddech mají místnosti bez oken, což odporuje hygienickým předpisům. Druhá výjezdová skupina je v 50m vzdálené ubytovně a lékaři jsou na svých lékařských pokojích v nemocnici. Personál je tedy vlastně na třech místech. Při prohlídce nemocnice v srpnu, kde byli přítomni zástupci ZZS a za město Sušice místostarostka Věra Marešová se všichni shodli na nedostatečnosti prostor pro potřeby ZZS PK. Druhým důvodem je fakt, že nemocnici už neprovozuje městská organizace, ale soukromý subjekt. Plzeňský kraj částkou 2 mil. měsíčně tak trochu „dotoval“ sušickou nemocnici, což ostatně potvrdil i zástupce NEMOSU a starosta města. Pokud bude kraj záchranku provozovat sám, bude to levnější.

 

Proč se nevyhovující stav v nemocnici neřešil dříve?

To není otázka na mě, ale na vedení nemocnice a na vedení města.

 

Musí být stanoviště záchranky v nemocnici?

Nemusí a dokonce to ani není žádoucí. Zaměstnanci záchranky jsou primárně určeni pro rychlý a erudovaný zásah. Pokud pobývají v nemocnici, mohou být využíváni ještě k dalším činnostem, což je v rozporu se současnou legislativou. Stanoviště v jiných městech a obcích máme umístěna různě, dost často v blízkosti hasičů.

 

Kde bude záchranka od nového roku?

Ředitel ZZS MUDr. Hrdlička se obrátil na starostu města Sušice s prosbou o řešení budoucího sídla. Ten kraji žádné prostory nenabídl, chtěl, aby záchranka zůstala v nemocnici u společnosti NEMOS. Pro vedeni záchranky je takový postoj nepochopitelný, protože u většiny starostů se setkávají se vstřícností a snahou, aby záchranka v jejich městě měla dobré podmínky. Zvažovali jsme stavbu nového objektu, hledali jsme prostory u hasičů nebo při SOU a SOŠ. Nikde stanoviště záchranky umístit nešlo. Nakonec jsme zvolili pronájem u soukromého podnikatele v ulici Nová, kde budeme mít k dispozici v přízemním objektu téměř 300 m2. Změna objektu za účelem poskytování rychlé záchranné pomoci je náročným procesem. Jsem ráda, že jsme vůbec našli v Sušici ochotu věc řešit rychle a levně.

 

Proč kraj zvolil soukromého podnikatele?

Protože variantu pronájmu vyhodnotili na záchrance jako nejvýhodnější. Ani za 30 let nezaplatíme tolik, kolik by nás stála „stavba na zelené louce“. Navíc jde o rychlost. Zatímco u podnikatele budeme ve vyhovujícím prostředí za pár měsíců, nový objekt by byl postaven za 1-2 roky. Po tu dobu bychom byli nuceni setrvat v nevýhodných podmínkách v nemocnici.

 

Jaké podmínky nabídl NEMOS? Proč jsou podle vás nevýhodné?

Společnost NEMOS nám nabízí pronájem stávajících prostor v nemocnici včetně služeb za 80 tis. měsíčně bez DPH, což je více než trojnásobek předpokládaných nákladů u soukromého podnikatele. S NEMOSEM ještě jednáme o snížení částky, ale stručně řečeno: mají nás v hrsti. Plzeňský kraj je ze zákona povinen zajistit fungování záchranky. A my od 1.1.2016 nejsme schopni se přestěhovat, protože do té doby nebudeme mít vhodný prostor.

 

Poznají změnu stanoviště pacienti?

Nezmění se vůbec nic. Pro záchranu života a zdraví volají lidé na 155, tedy na dispečink ZZS do Plzně. S nemocnicí nemá volání na 155 nic společného. Záchranka musí vyjet do dvou minut. Dojezdové časy zůstanou pro pacienty stejné.

 

Co se změní pro zaměstnance záchranky?

Od nového roku budou mít zaměstnavatele Zdravotnickou záchrannou službu, p.o., nikoliv Nemocnici Sušice, o.p.s. Smlouvy jsou podepsány, jedná se asi o 35 zaměstnanců. Půjdou do lepšího prostředí a dostanou pro svou práci novější sanitky. Myslím, že na změnu se těší.

 

Kdy budou tedy záchranáři v novém?

Počítáme od dubna příštího roku. Velmi záleží na spolupráci všech zúčastněných osob, pronajímatele, pracovníků záchranky, úředníků města, podnikatelů a dalších.

Věřím, že všem záleží na tom, aby v Sušici fungovala záchranka dobře a aby její zaměstnanci měli prostředí odpovídající současné platné legislativě.

 

Ing. Milena Stárková Radní pro zdravotnictví Plzeňského kraje