Sušická nemocnice má jasné priority

Sušická nemocnice má jasné priority

Spekulace kolem provozu sušické nemocnice dosáhly v posledních měsících obzvlášť velké intenzity, když se objevila zpráva o tom, že se zavírá interna. Přestěhování, úprava prostor, optimalizace provozu a personální situace – to vše stálo za dočasným přerušením provozu, což vedení nemocnice nikterak nezastíralo. Situaci řešil jak ředitel Ing. Vladimír Sloup, tak management budoucího provozovatele (od 1. 11. 2015) NEMOS Group a. s. Interna byla znovu otevřena 18. listopadu – v nově upravených prostorách, s menším počtem lůžek o jednu třetinu. Toto zmenšení vychází z personální situace. Jak ale vedení nemocnice i management Nemosu ujistilo novináře na tiskové konferenci ve čtvrtek 19. listopadu, po stabilizování personální situace je možné počet lůžek opět operativně zvýšit.

 

nemos tk

Na setkání s novináři reagovali na dotazy (na foto zleva): MUDr. Jiří Choc – náměstek léčebné péče, starosta Sušice Bc. Petr Mottl, ředitel sušické nemocnice Ing. Vladimír Sloup, předseda představenstva skupiny Mgr. David Soukup, personální ředitel Nemosu Ing. Dušan Běláč, finanční ředitel skupiny Nemos Ing. Petr Mach.

 

Otevřenou diskusi zahájili přítomní tím, jaká je aktuální situace, jaké kroky čekají sušickou nemocnici v nejbližší době a jaký je výhled do budoucnosti.

Starosta Sušice v krátkosti připomněl vývoj, který vedl zastupitele k rozhodnutí o pronájmu zdravotnických služeb poskytovaných v sušické nemocnici. „Situace ve většině zdravotnických zařízeních, nejen u nás, je po personální stránce velmi složitá. Obecně se ví, že nemocnice, zejména nemocnice menšího formátu, mají problémy s personálním obsazením. Pokusili jsme se tuto situaci řešit vlastními silami, ale došli jsme do bodu, kdy bylo třeba přizvat silného partnera, který vhodnou strategií a včasnou pomocí sušickou nemocnici udrží v režimu a standardu, který vybudovala a na který jsou pacienti zvyklí. Zhruba před třemi lety už bylo jasné, že situaci sami nezvládneme. Letos se zastupitelé shodli na tom, že jediná cesta jak sušickou nemocnici udržet, zachránit, stabilizovat a do budoucna jí dát šanci na rozvoj, je spoluúčast vhodného partnera. Výběr probíhal opravdu pečlivě, konečné rozhodnutí na základě předložených informací, bylo jednoznačné. Od 1. listopadu tedy Nemos Sokolov s. r. o. provozuje také sušickou nemocnici a já věřím, že naše rozhodnutí bylo správné. Zároveň ale musím bohužel konstatovat, že ačkoliv byla deklarována a opakovaně jsme o ní jednali, pomoc ze strany Plzeňského kraje, zůstala jen na papíře; i když kraj zařadil sušickou nemocnici do páteřní sítě zařízení zdravotnické péče pro občany kraje. Jsem přesvědčený o životaschopnosti sušické nemocnice a o tom, že vztahy s krajem se postupně podaří narovnat, byť ji provozuje soukromá společnost.“

 

Mgr. David Soukup:

„Městské nemocnice obecně jsou tak trochu v nevýhodě a to, že hledají silnější partnery, je jediné logické řešení jejich zachování. Do budoucna budou mít i nadále situaci velmi složitou – co se týká působení vnějších vlivů – ať už se to týká schopnosti nasmlouvat objem úhrad od pojišťoven, personálního zajištění, spolupráce institucí a další. Děkujeme za důvěru, kterou jsme od zastupitelů v Sušici dostali. Chceme ukázat, že naše skupina, která provozuje více zdravotnických zařízení, je na tomto poli úspěšná a je silným partnerem. V sušické nemocnici chceme posílit základy dobře fungujícího zdravotnického zařízení, ať už v lůžkové, nebo v ambulantní péči a implementovat i další činnosti, které budou mít schopnost fungovat s nadregionálním přesahem a budou nabízet takové služby, které jsou v regionu potřebné a vyhledávané. Dlouhodobá filozofie, kterou uplatňujeme a za kterou si stojíme, je maximálně možná kvalita poskytované péče. Jedině tak vytvoříme přidanou hodnotu pro zaměstnance i pacienty a povzbudíme ekonomiku provozu. I v ostatních zařízeních, která provozujeme, tuto filozofii, v pozici atraktivního zaměstnavatele a poskytovatele služeb, úspěšně uplatňujeme. V krátkodobém horizontu samozřejmě můžeme okamžitě překlenout akutní potřeby, ale i z těch musí být patrné, kam směřujeme.“

 

„Do 1. listopadu jsme museli zvládnout řadu úkonů týkajících se administrativního převzetí provozu sušické nemocnice, což rozhodně není jednoduché. Povedlo se, nemocnice funguje, poskytuje péči, plánuje další stabilizaci provozu. Teď se nejvíce soustředíme právě na podmínky stávajícího a získání nového personálu. Musíme najít „společnou řeč“ v obousměrné komunikaci, vyjasnit si priority, cíle a způsob, jak k nim dojít. Ruku v ruce s tím jdou pochopitelně i opatření – nastavujeme aktuálně (od 1. 11.) mzdový systém tak aby byl konkurenceschopný, další stabilizační opatření bychom rádi realizovali od začátku nového roku. To se týká personálního náboru, důrazu na kvalitativní plnění, vytváření podmínek pro osobnostní i oborový rozvoj.“

 

 

Má tedy v současnosti sušická nemocnice dostatek lékařů, dostatek zdravotnického personálu? Mluvili jste o konkurenceschopných platech – jak se změnil motivační systém po stránce mzdové?

Ing. Vladimír Sloup: „Sušická nemocnice nemá dostatek personálu – musíme posílit počet lékařů na stávající oddělení, to se týká i středního zdravotnického personálu. Právě u zdravotnického personálu došlo již nyní k navýšení mezd v režimu stabilizačních odměn, od nového roku bude celá koncepce vyváženější, bude nastaven celý nový sytém odměňování. U lékařů bude systém odměňování více motivační, nicméně i u nich je už teď nastaven další způsob ohodnocení.“

 

 

Skupina Nemos deklarovala schopnost okamžité reakce po stránce požadavku personální výpomoci už v době, kdy zastupitelstvo města vyslovilo souhlas s dalším jednáním právě s touto společností. Jak se daří plnit tento požadavek, či závazek?

Ing. Vladimír Sloup: „Nemos nám podle požadavků vypomohl už v době, kdy ještě nebyl provozovatelem sušické nemocnice, v září i v říjnu. Bohužel v té době došlo k dlouhodobému onemocnění jednoho z lékařů a odchodu lékařky, která tuto možnost avizovala. V tom okamžiku i s „výpomocí“ byl stav neudržitelný, a také proto jsme sáhli k opatření dočasného uzavření interního oddělení. To jsme využili i k tomu, že jsme upravili nové prostory, došlo k obměně vybavení a přestěhování oddělení a současně jsme jednali o další pomoci. Dnem převzetí nemocnice Nemosem jsme začali plánovat znovuotevření interny, to nejreálněji připadalo v úvahu v polovině listopadu, a to jsme také splnili. Dva lékaři ze skupiny Nemos již pracují u nás na interně, počítáme s navrácením dlouhodobě nemocné lékařky, takže se soustředíme na získání personálního obsazení z dlouhodobého hlediska.“

 

 

Lůžek na interně je ale méně – je to konečný stav?

Ing. Vladimír Sloup: „Ano, jak už zaznělo, lůžek je aktuálně odpovídající počet vzhledem k počtu lékařů – takový, aby byla zajištěna kvalitní péče. Personálně stále nepokrýváme provoz interny tak, abychom se mohli vrátit k původnímu počtu lůžek, nicméně nejde o trvalý stav – ve chvíli, kdy doplníme stav lékařů a personálu, jsme připraveni opět navýšit počet lůžek na původní rozsah.“

 

Bc. Petr Mottl: „Určitě by mělo být řečeno i to, že v minulosti, aktuálně, i v budoucnosti, město podporuje personální politiku nemocnice dlouhodobě, například nabídkou bydlení pro nové lékaře a jejich rodiny. Myslím si, že Sušice má co nabídnout z hlediska trvalého bydlení a určitě s naší podporou v tomto ohledu může nemocnice počítat i do budoucna.“

 

Mluvili jste o nových oborech – už víte, který obor, jaký nový druh péče, byste chtěli v Sušici zavést?

Mgr. David Soukup: „Novinky připravujeme, ale ještě je brzy tohle konkretizovat. Jak už bylo řečeno, prvořadý úkol je stabilizace personálu pro stávající rozsah péče. Určitě možnosti tady vidíme, ale teď máme před sebou primárně tento úkol, který musíme perfektně zvládnout. Není to jen o náboru „hotových“ lékařů a sester, je to i o spolupráci se středními a vysokými školami, vytvoření sociálně – ekonomických podmínek pro zabránění migrace v regionu ad. Teprve se stabilním kolektivem můžeme plánovat rozšíření. Ale co se týká oborové činnosti, samozřejmě na ní pracujeme – musíme profilaci oborů řešit i z hlediska zastupitelnosti, udržitelnosti. Nelze stavět nový obor nebo druh péče na jednom odborníkovi, dostáváme se zpět do smyčky personální problematiky, motivace, spolupráce s dalšími zařízeními. V oblasti lůžkové i ambulantní péče. Pochopitelně to také musejí být tak atraktivní obory, které by byly vyhledávané a které chybí.“

 

Záchranka se na jaře přestěhuje, pro potřeby kraje nebyl v nemocnici vhodný prostor

Neustávají diskuse kolem stěhování a personálního obsazení ZZS v Sušici. Jak vnímáte, hodnotíte, situaci kolem provozu záchranné služby? Jak ovlivní Sušici a okolí, pacienty, lékaře a personál nemocnice?

Bc. Petr Mottl: „Bohužel musím konstatovat, že Plzeňský kraj se v některých situacích vůči Sušici a sušické nemocnici chová minimálně nefér. Je smutné, že zde v negativním slova smyslu, alespoň jak já to vnímám, působí bývalá členka zastupitelstva města, která nyní zastává post radní Plzeňského kraje pro oblast zdravotnictví. Odráží se zde fakt, že Plzeňský kraj nebyl úspěšným při výběru provozovatele naší nemocnice. Nabídka, kterou tenkrát zástupci Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje prezentovali zastupitelům Sušice byla jaká byla a nevyhodnotili jsme ji jako přínosnou, nebo lepší než nabídky ostatních uchazečů. Ze strany kraje nebylo naše rozhodnutí akceptováno a „uražená ješitnost“ teď na nás dopadá z pozice moci. Není to, podle mého názoru, etické jednání na úrovni, ale jak už jsem předeslal věřím, že vztahy s krajem se postupně podaří narovnat a odstranit některé domnělé překážky.“

 

MUDr. Jiří Choc: „Musím říci, že jednání s vedením záchranné služby Plzeňského kraje se odehrávalo na velmi korektní úrovni, nedočkali jsme se žádných nepříjemných překvapení. Kraj deklaroval to, že všichni zaměstnanci, kteří budou ochotni, nebo budou chtít nastoupit a pokračovat v práci na záchrance u nich smlouvu dostanou. Skutečnost je taková, že záchranná služba Plzeňského kraje má v současné době podepsáno 30 pracovních smluv se středním zdravotním personálem, s řidiči, záchranáři a jedná se nyní se všemi lékaři, kteří na záchrance v Sušici pracovali, o smlouvách, které by měly platit od 1. ledna 2016. Jeden z lékařů, pokud vím, přechází k ZZS kraje na plný úvazek, ostatní lékaři si „nasmlouvávají“ služby v podobném režimu, jako byly nastavené dříve. S výpomocí lékařů z výjezdové oblasti Klatovy (do jejich regionu bude Sušice a Modrava spadat) bude péče zajištěná stejně jako doposud a pro pacienty se nic nemění. Od 1. ledna bude záchranná služba provozována krajem, ale ještě v areálu nemocnice v Sušici s tím, že si připravuje nový objekt, pronájem od soukromého subjektu, pro její další provoz. Smlouvu na provoz v prostorách sušické nemocnice má kraj do konce června 2016.“

 

Mgr. David Soukup: „Když jsme se šli „představit“ na Plzeňský kraj, tak jsme, s vědomím toho že zde nejsme ničím „zatíženi“ z minulosti, nepředpokládali nějaké problémy. Kraj nás, prostřednictvím pana hejtmana, v podstatě ujistil, že je rád, že Sušice má zajištěnou perspektivu v oblasti zdravotnické péče a z hlediska referencí o naší společnosti neprojevil výhrady, spíše naopak. Kraj má v této oblasti v regionu povinnosti a potřeby které musí zajistit, a z průběhu jednání vyplynulo, že je rád že to bude v odpovídající kvalitě a bez dotace, kterou by vynaložil v případě vlastního provozování záchranné služby. Vyslechl i naše vyjádření zájmu o budoucí provoz ZZS pod hlavičkou sušické nemocnice. Další jednání za účasti radní pro oblast zdravotnictví Ing. Stárkové a se zástupci odboru zdravotnictví ale pozitivní výsledek nepřinesla. Respektujeme výsledek jednání a definitivní rozhodnutí kraje, na model provozování ZZS krajem jsme zvyklí, rozhodně jsme připravení k jakékoliv součinnosti a podpoře v rámci korektních vztahů. Nerozumím tomu, co bylo a je uváděno krajem v médiích jako další okolnosti „nevyhovujícího stavu“, ale jak říkám – rozhodnutí plně respektujeme a žádné spolupráci se do budoucna neuzavíráme. Podstatné je, že pro občany Sušicka je kontinuita v poskytování ZZS zajištěna.“

 

 

K situaci ohledně záchranné služby se vyjádřila radní Plzeňského kraje Ing. Milena Stárková – její celé vyjádření najdete ZDE

Plzeňský kraj tedy nepodpoří soukromý subjekt zajišťující provoz v sušické nemocnici, ale podpoří soukromý subjekt jiný. Poněkud zavádějící, jak potvrdili přítomní zástupci nemocnice, je také tvrzení o „dotování“ nemocnice částkou určenou na provoz ZZS.

 

Ing. Vladimír Sloup: „Minimálně by si zasloužilo dovysvětlení informace o „dotování nemocnice“ z peněz na záchranku. Za tu dobu, co jsem ve vedení nemocnice, jsem opakovaně jednal s plzeňskou záchrankou o tom, za kolik můžeme ZZS provozovat my, Plzeňský kraj měl své kalkulace, za kolik může ZZS provozovat on. Proč jsme ZZS provozovali my? Protože jsme občanům šetřili peníze, které by jinak museli vynaložit na mnohem dražší provoz v režii Plzeňského kraje – jednoduše jsme byli levnější. Takže je to spíše naopak – my jsme „dotovali“ Plzeňský kraj tím, že na provoz ZZS v Sušici nemusel vynaložit větší finanční obnos, což ho nyní čeká. Pokud jsme hospodařili, investovali nebo profinancovali více, než byl příspěvek kraje – byl to náš problém. Pouze jednou se nám stalo, že příspěvek nebyl zcela vyčerpán a zbývající peníze chtěl Plzeňský kraj zpět. Tolik k poměrně úsměvným „dotacím“ sušické nemocnice z kraje. Uzavřel bych tuto problematiku asi slovy, že padlo rozhodnutí, my jsme jej akceptovali, v rámci zachování péče pro pacienty a obslužnosti regionu jsme se „sešli u jednoho stolu“ a domlouvali podmínky dalšího provozu tak, aby občan – pacient, nebyl nijak negativně dotčen. To je to nejdůležitější a na tom jsme byli schopni se shodnout.“

 

Sušická nemocnice tedy pokračuje v provozu tak, jak jsme byli dosud zvyklí. Stejná zůstávají stávající lékařská pracoviště, ordinační hodiny. Vedení nemocnice i management skupiny Nemos Group, a. s. má před sebou do budoucna jasný úkol: personální stabilizaci, udržení a zvyšování kvality péče, posílení konkurenceschopnosti na trhu práce i v rozsahu oborové péče. Nezbývá než si přát, aby ve svém snažení byli úspěšní a sušická nemocnice fungovala po stránce personální, kvalifikační i ekonomické.

Informace a novinky z nemocnice budeme sledovat i my a najdete je aktuálně na našich stránkách.

 

A. Staňková

 

Podstatné je, že pro občany Sušicka je kontinuita v poskytování ZZS zajištěna.