Houževnatec (ne)jedlý se siřičitany

 

Státní zemědělská a potravinářská inspekce odhalila další závadnou ‘potravinu’ z Číny

 

 

V rámci monitoringu cizorodých látek v potravinách Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila na trhu šarži hub SHI-TA-KE (houževnatec jedlý) s nedeklarovaným alergenem – siřičitany. Předmětnou šarži potraviny – s označením F.W. Tandoori, spol. s r.o., balení 50 g, datum minimální trvanlivosti do 16. 2. 2018, vyrobeno v Číně – inspektoři odebrali v provozovně společnosti Globus ČR, k.s. Distributorem v ČR byla společnost F. W. TANDOORI, spol. s r.o., které předmětnou potravinu dodala firma Kreyenhop & Kluge GmbH & Co. KG, Food & Non-Food Import, Industriestrasse 40-42, 28876 Oyten, Německo.

shi-ta-ke 01  shi-ta-ke 02

 

Laboratorní rozbor zde prokázal přítomnost siřičitanů v koncentraci přes 80 miligramů na kilogram. Hodnota siřičitanů ve vzorku zůstala na nevyhovující úrovni i po tepelné úpravě dle instrukcí na obalu potraviny. Vzhledem k této skutečnosti Potravinářská inspekce nařídila prodejci, aby danou šarži potraviny neprodleně stáhnul z tržní sítě.

 

Tzv. síření je jedním ze způsobů prodloužení trvanlivosti potraviny. Siřičitany jsou alergenní látka a výrobce je povinen uvést informaci o jejich přítomnosti na obal produktu v souladu s požadavky příslušných právních předpisů.

 

Z došetřování vyplynulo, že se v tržní síti nacházelo 2400 balení potraviny.  Potravinářská inspekce doporučuje všem spotřebitelům s intolerancí na siřičitany, aby předmětnou šarži potraviny nekonzumovali, nevědomá konzumace jim může způsobit závažné zdravotní komplikace.

 

S kontrolovanou osobou SZPI zahájí správní řízení o uložení sankce. Inspekce zároveň vložila informaci do evropského systému rychlého varování RASFF.

 

-tz-

Zdroj: www.szpi.gov.cz

{jcomments off}