Kukuřičné křupky se třemi druhy nepovolených azo-barviv
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila na trhu pochutinu, u které laboratorní analýza potvrdila přítomnost tří druhů nepovolených syntetických azo-barviv. Jedná se o výrobek Trudi – Kukuřičné křupky sladké, Extrudovaný výrobek, v baleí 70 g, s označením data minimální trvanlivosti do: 23 05 2017, výrobce: Július Šuvert Fritex, 980 33 Hajnáčka 125, Slovensko, dodavatel: Racional CZ s.r.o., Vraclav 5, 56542. Země původu: Slovensko. Předmětná šarže byla do ČR dovezena do firmy Martin Zbroj, Zálší 18, 56501 Zálší.
Laboratorní analýza ve výrobku potvrdila přítomnost tzv. azo-barviv ponceau 4R, žluť SY (E 110) a chinolinová žluť (E 104). Tím došlo k porušení právních
předpisů, které nepovolují jakékoliv použití azo-barviv pro sortiment pochutin
a snacků.
Dále výrobek neobsahoval varování, že přítomná „azo-barviva mohou nepříznivě ovlivňovat činnost a pozornost dětí“. Uvedení tohoto varování na obal potravin s přítomností azo-barviv vyžaduje nařízení (ES) 1333/2008.
Potravinářská inspekce zahájí s kontrolovanou osobou správní řízení o uložení sankce.
—————————————————-
Potravinářská inspekce a Policie ČR budou intenzívněji spolupracovat
Ústřední ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Ing. Martin Klanica a policejní prezident genmjr. Mgr. Bc. Tomáš Tuhý podepsali 1. června dohodu o spolupráci, která přináší novou vyšší kvalitu stávajících vztahů obou institucí.
Dohoda upřesňuje rozsah společných činností s cílem zintenzivnit a zefektivnit spolupráci při potírání nezákonných postupů a ochraně spotřebitele. Spolupráce se mj. týká kontroly přepravy potravin, surovin pro výrobu potravin a tabákových výrobků, kontroly provozoven, vzájemné výměny informací v souvislosti s trestním řízením, oblasti laboratorních analýz a vzdělávání.
Základem spolupráce je vzájemné předávání informací. Pojme-li například policie při silniční kontrole podezření na nedodržení zákonných podmínek při přepravě potravin (teplotní podmínky při přepravě mrazených výrobků, hygienické podmínky apod.), informuje neprodleně inspektorát SZPI, který na místě rozhodne o případném nevpuštění zásilky do tržní sítě. Na základě vyhodnocení aktuálních rizik může SZPI a policie rozhodnout o uskutečnění časově omezené kontrolní akce zaměřené na podmínky přepravy potravin a zemědělských výrobků.
Spolupráce se týká i trestních řízení. Pokud inspektor SZPI pojme podezření, že v místě kontroly dochází k páchání trestné činnosti, neprodleně vyrozumí policii ČR, která podnikne příslušné kroky.
V odůvodněných případech bude Policie ČR intenzivněji než dosud poskytovat ochranu inspektorům SZPI při výkonu kontroly provozoven, kde existuje zvýšené riziko ohrožení zdraví nebo života. Jde o provozovny, kde riziko vyplývá z průběhu předchozích kontrol, charakteru podniku (větší koncentrace podnapilých osob), nebo přítomnosti rizikových osob aj.
Dále budou obě strany intenzívně spolupracovat v oblastech ochrany před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami, ochrany životního prostředí a nakládání s odpady. V odůvodněných případech se spolupráce bude týkat i laboratorních pracovišť, která se zaměří na vývoji a validaci nových laboratorních metod, postupů a prostředků znaleckého zkoumání. Sdílení informací a zkušeností podpoří i vzájemná účast na odborných školeních a výměnné stáže.
-tz-
{jcomments off}