1

T-Profi vyhrál tým nováčků z Vimperka

Nováčci z Vimperka opanovali další ročník T-Profi

 

Čtvrtý ročník technické soutěže T-Profi vyhrál tým nováčků složený z žákyň ZŠ Smetanova Vimperk, studentů Střední školy Nerudova Vimperk a zástupce firmy Rohde & Schwarz Vimperk. V letošním ročníku regionální technicky zaměřené soutěže T-Profi Talenty pro firmy mezi sebou soupeřilo 9 týmů z Jihočeského kraje, dvě družstva z Bavorska a jeden smíšený česko-bavorský tým. Vítěz postoupil do celorepublikového finále.

 

„Velmi jsem stála o to, aby se naše škola soutěže účastnila, protože máme ve Vimperku výbornou firmu Rohde & Schwarz, která nás podporuje. Nakonec jsme byli letos jedinými nováčky, a přesto jsme dokázali vyhrát. Připravovali jsme se totiž velmi poctivě, děti se učily týmové spolupráci,“ zdůraznila učitelka ZŠ Smetanova Vimperk Jana Doležalová. Ta na technickou soutěž, kde dominují žáci a studenti, přivezla tři dívky z páté třídy. „Přála jsme si, aby to byla děvčata. Prosila jsem jejich učitelku matematiky, aby mi vytipovala žákyně, které mají představivost a jsou manuálně zručné,“ doplnila Jana Doležalová.

 

„Se Základní školou Smetanova Vimperk spolupracujeme na projektu Matematech, který běží přes Jihočeskou hospodářskou komoru. Soutěž T-Profi tak pouze navázala, doplnila a rozvinula to, co jsme už před dvěma lety spoluprací začali. Jsem nadšený výsledkem a mám radost, že děvčata zvládla mechanickou část a středoškoláci elektrickou a programovací,“ uvedl vedoucí týmu a zástupce Rohde & Schwarz Vimperk Josef Krýcha.

 

Soutěž Talenty pro firmy je důkazem toho, že technika není jen pro chlapce, ale baví i dívky. „Nejen dívkám chceme zábavnou formou přiblížit technické obory a také programování,“ uvedl ředitel Jihočeské hospodářské komory Luděk Keist, který dodává, že soutěž chtějí organizátoři posouvat blíže k reálným potřebám firem a do budoucna ji tak zaměřit nejen na stavbu zařízení z polytechnické stavebnice a programování, ale také ji rozšířit například o tisk součástek na 3D tiskárnách.

 

Talenty pro firmy organizuje Jihočeská hospodářská komora (Jhk) spolu s Jihočeskou společností pro rozvoj lidských zdrojů (JSRLZ) již od roku 2015. „Za tuto dobu se naše soutěž zvětšila nejen co do počtu soutěžících, ale i regionu,“ hodnotí Zuzana Pavlasová z JSRLZ s tím, že původní čtyři soutěžní týmy se rozrostly celkem na dvanáct družstev.

 

V soutěži Talenty pro firmy měly své týmy zastoupené firmy z Jihočeskéhokraje: Robert Bosch spol. s r. o., BRISK Tábor a. s., E.ON Česká republika, s.r.o., EGE, spol. s r.o., Groz-Beckert Czech s. r. o., Jihostroj a.s., KERN-LIEBERS CR spol. s r.o., MOTOR JIKOV Group a.s. a Rohde & Schwarz. Další dva týmy tvořili žáci zBavorska a jeden tým soutěžil poprvé jako smíšený, kde byli zastoupeni tři žáci z Bavorska a tři žáci z Jihočeského kraje. Průběh celé soutěže hodnotila odborná porota, která letos posuzovala nejen funkčnost a kvalitu postaveného zařízení včetně týmové spolupráce, jak tomu bylo v předchozích letech, ale nově také naprogramování postaveného zařízení BBC micro:bitem.

 

Soutěž Talenty pro firmy 2018 byla realizována s finančním přispěním Statutárního města České Budějovice a Dispozičního fondu programu přeshraniční spolupráce Cíl EÚS Česká republika –Svobodný stát Bavorsko 2014–2020. 

 

1

 

Foto: Vítězný tým soutěže Talenty pro firmy 2018 ze Základní školy Vimperk, Smetanova 405: Aneta Fričová, Anna Šteflová, Iva Vozobulová, žáci Střední školy a základní školy Vimperk, Nerudova 267 Petr Buriánek, Filip Müler, David Vintr a kapitán Ing. Josef Krýcha Rohde & Schwarz závod Vimperk, s. r. o. Pedagogický doprovod Mgr. Jana Doležalová a Daniel Tomášek.

 

2

Foto: Velkou radost z vítězství měli jak žákyně ze základní školy, tak i jejich spoluhráči ze Střední školy a základní školy Vimperk, spolu s pedagogy a zástupci firmy. 

 

3

 

Foto: Vítezný tým při sestavování modelu z polytechnické stavebnice. 

 

{jcomments off}