Inspekce zakázala cukrovinku nebezpečnou pro alergiky

Potravinářská inspekce zakázala cukrovinku nebezpečnou pro alergiky

 

 trubicky

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila v provozovně Jednota spotřební družstvo v Uherském Ostrohu, Náměstí 17. listopadu 1543 Strážnice, nevyhovující potravinu „TRUBIČKY plněné krémem s kakaovou příchutí“, s datem minimální trvanlivosti do 30. 9. 2019, výrobce neuveden, země původu: Polsko.

 

Analýza SZPI u odebraného vzorku prokázala přítomnost alergenu – arašídů v koncentraci 7 882 miligramů na kilogram (mg/kg). Výrobce na obale uvedl: „může obsahovat stopy sezamu, arašídů a jiných skořápkových plodů“. Vzhledem k tomu, že naměřená koncentrace arašídů více než 300x překračuje množství uznatelné jako „stopy“, jedná se o potravinu, která může představovat významné zdravotní riziko pro osoby s alergií nebo intolerancí na arašídy.

 

V rámci ochrany spotřebitele nařídila inspekce celorepublikové opatření společnosti Jednota spotřební družstvo v Uherském Ostrohu, Veselská 733, 687 24, Uherský Ostroh, aby zajistila stažení uvedené šarže ze všech svých provozoven.

 

Inspekce s kontrolovanou osobou zahájí správní řízení o uložení pokuty a v kontrolách tohoto segmentu bude i nadále pokračovat.

zdroj: – tz szpi-

{jcomments off}