Podobně jako se odehrávaly mezi laickou a především vědeckou veřejností debatní spory o tom, kdy vlastně začíná milénium, dohadují se od konce loňského roku znovu o tom, kdy vlastně začíná nová dekáda?
V centru pozornosti se tehdy, při dohadech o začátku nového milénia, ocitla námořní observatoř, která používá pro měření času, podobně jako astronomové a geodeti, takzvané modifikované juliánské datum. Observatoř trvala na tom, že nové milénium začíná 1. ledna 2001.
Kdy nastává nové desetiletí?
(www.seznam.zpravy.cz) Debata o tomhle tématu je dobrý způsob, jak rozpoutat obrovskou hádku,“ tvrdí astronom Geoff Chester.
Dalším platným argumentem je nicméně to, že když římský Dionysius Exiguus v roce 525 vytvořil křesťanský letopočet počítaný od údajného data narození Ježíše Krista, byl pro něj prvním rokem našeho letopočtu rok jedna. Protože Dionysius jako rok Ježíšova narození stanovil rok 1, je tu roční proluka mezi rokem nula a rokem jedna. Plných deset let od roku jedna proto uplyne až v roce 10 a další dekádu lze tedy slavit 1. ledna roku 11.
Podle téměř 80 % respondentů, kteří odpověděli na anketní otázku o počítání desetiletí na webu isusice.eu, začíná desetiletí 1. ledna 2021; tento názor koresponduje s výše uvedeným vysvětlením počítání let podle juliánského data i prohlášením České astronomické společnosti.
________________________
NOVÁ ANKETA isusice.eu
Jak by podle vás měl být v budoucnu využitý areál bývalého hotelu Otava?
(anketa „Otava“ potrvá do 18. února 2020)
-red-
{jcomments off}