Park uzavře kvůli kácení některé turistické trasy

Kvůli většímu bezpečí turistů bude Správa Národního parku Šumava během září kácet uschlé stromy podél turistických cest. Návštěvníci tak musí počítat s krátkými omezeními na turistických trasách.

 

Suché stromy znamenají pro turistiku na Šumavě vážný problém.  Vroce 2004 dokonce uschlý strom zabil na naučné stezce směrem na Boubín turistku. Lesníci proto vyhledávají potenciálně rizikové stromy v blízkém okolí cest, které označí a specialisté je poté bezpečně pokácí. Letos zlikvidují tři tisíce stromů.

 

Jak uvedl mluvčí šumavského parku Pavel Pechoušek, září je pro tyto práce nejvhodnějším období. Počasí je poměrně stálé a práce tak mohou postupovat plynule i díky tomu, že turistů začíná pomalu ubývat. Omezení spojená s uzavírkou cest proto nebudou pro návštěvníky Národního parku Šumava tak nepříjemná.

 

Na cestách do divočiny v okolí Kvildy, Modravy, Prášil a především Srní se tak mohou milovníci šumavského babího léta a nastávajícího podzimu setkat s určitými omezeními. Některé cesty budou uzavřené úplně. Jinde budou pohyb na stezkách řídit pracovníci Správy parku.

 

„Pracovníci informačních středisek, informační a strážní služby i lesníci všem turistům ochotně poskytnou informace o uzavírkách cest, které zavinila snaha o zajištění větší bezpečnosti na cestách do nitra Šumavy,” uzavírá Pavel Pechoušek.

 

Harmonogram kácení stromů

 

Srní
Turistická značená trasa (dále jen TZT)
Javoří Pila – Jelení skok – Poledník od 14. 9. 2012 do 20. 9.2012 (úplná uzavírka na celé trase po všechny dny)
TZT – jezero Laka – Zlatý stoleček – Gsenget od 13. 9. 2012 do 18.9. 2012 (úplná uzavírka na celé trase po všechny dny)
TZT – rozc. Frantův most – Poledník rozc. od 20. 9. 2012 do 30.9.2012 (úplná uzavírka na celé trase po všechny dny)

 

Modrava
Kácet se bude od pondělí 17. 9. 2012
TZT Kvilda –Prameny Vltavy – (jen částečná omezení, pohyb turistů na trase budou řídit zaměstnanci Správy parku)
TZT – přes Černou horu ve směru Na Ztracený – (jen částečná omezení, pohyb turistů na trase budou řídit zaměstnanci Správy parku)
TZT – Cikánská slať – Trampusův křížek – (jen částečná omezení, pohyb turistů na trase budou řídit zaměstnanci Správy parku)
TZT – Modrava – Březník – (jen částečná omezení, pohyb turistů na trase budou řídit zaměstnanci Správy parku)

 

(red)


foto: archiv redakce