Unikátní špionážní fotografie Poledníku

 

Druhá nejvýše položená rozhledna v České republice se nachází na šumavském Poledníku (1315 m n.m.) a nabízí díky své poloze jedinečný výhled do všech světových stran. Za dobrých podmínek jsou odtud vidět i Alpy. Poledník je dostupný pro veřejnost pouze na kole nebo pěšky, buď z Prášil (ze Slunečné) nebo z Modravy. V sezoně je rozhledna otevřena denně, v květnu a v říjnu podle počasí jen o víkendu, v ostatních měsících je nepřístupná.

 

Rozhledna na Poledníku vznikla ve druhé polovině devadesátých let dvacátého století, kdy ji vybudovala Správa Národního parku Šumava a 18.srpna 1998 ji slavnostně otevřela. Pro ty, kteří se nechtějí na Poledník vydat, je možnost,díky spolupráci se Správou NP Šumava na portálu www.sumava.eu sledovat Šumavu skrze jediněčně kvalitní webkamery.

 

 

Rozhledna, jak ji známe v dnešní podobě, je pozůstatkem objektu strategického vojenského významu. V sedmdesátých a osmdesátých letech zde za nejpřísnějšího utajení tehdejší socialstický režim vybudoval vojenskou stanici protivzdušné obrany s moderním odposlouchávacím zařízením.  Poledník byl následně dokonale střežen a utajován. Byla znepřístupněna i místa, odkud by bylo možno vrchol z vnitrozemí zahlédnout a pro jistotu nebyl uváděn ani v některých mapách. Byl hlídán, obehnán ostnatým drátem a minovým polem. Vstup byl povolen pouze s propustkami do hraničního pásma. Na nedalekém Zhůří měl Poledník leteckou ochranu letkou vrtulníků. Proto jste, když jste projížděli přes Zhůří, nesměli zastavit a museli plynule jet z Hoské Kvildy na Svojše a do Rejštejna či opačně.

 

Co nebylo možné vidět z území tehdejší Československé socialistické republiky, co se na Poledníku nachází a děje, však mohli spatřit naši tehdejší hlavní nepřátelé. Ba co víc, v době studené války se obě strany hranice bedlivě sledovaly a hlídaly.

 

Jsme štastni, že nastala doba, kdy můžeme sednout k jednomu stolu, vzpomínat, a s nadhledem se usmívat dobám nedobrým a aktům z těchto těžkých časů pramenících, ať z jedné nebo druhé strany. Poznání a pochopení vlastní minulosti, odhalení vlastních kořenů, je nezbytným předpokladem ke správnému prožitku současnosti a budoucnosti

 

Jsme velice rádi, že idea přeshraniční spolupráce  projektu sumava.eu začíná nabývat konkrétních obrysů a my díky důvěře a ochotě bavorských přátel můžeme publikovat německé, zcela unikátní, špionážní  fotografie z budování a fungování vojenského objektu na Poledníku. Fotografie pořizované z druhé strany tehdejší železné opony směrem k nám. Velice si vážíme vzrůstající důvěry, kterou u obyvatel na obou stranách Šumavy naše snažení postupně získává. 

  

 

Marek Matoušek

www.sumava.eu

 

1-polednik finale61-polednik finale 81-polednik finale 91-polednik finale 111-polednik finale 13

 polednik finale 7

 polednik final 1

polednik final 2

polednik final 3

polednik finale 4