Ve Velharticích pozvednou Buškovu číši

NÁŠ TIP NA VÝLET: Hrad Velhartice se opět otevře všem milovníkům dobrého piva, vína a jídla. V sobotu 29. září 2012 se zde bude konat „Buškova číše” – letos s výraznou příchutí piva!

 

Přijďte na Velhartice pozvednout Buškovu číši. Můžete se těšit na divadelní prohlídky s tématem česko-bavorských diplomatických jednání neb sváru piva s vínem. Přítomni budou mimo jiné vévoda bavorský, Bušek z Velhartic, Arnošt z Pardubic a další…

 

Všichni pak budou v rámci prohlídky (každou půlhodinu) pozváni k přípitku k poctě patrona České země sv. Václava.

 

Ve 12, 14 a 16 hodin budete moci shlédnout vystoupení brilantního kejklíře Rudiho Hardena s ojedinělou ukázkou žonglování s gotickými číšemi.

 

Dále na vás čekají ochutnávky speciálních druhů piv a populární povídání o pivu doplněné projekcí a možnou ochutnávkou v nejnižším podlaží bývalého hradního pivovaru. Připraveny budou piva výjimečné kvality i specifických chutí, vařená často původní recepturou malými regionálními pivovary. Konkrétně se jedná o pivovary Modrá hvězda z Dobřan, U Bizona z Čižic u Přeštic, Stará škola z Chudenic a pivovar z Kvildy.

 

Přednášky povede archivář, historik a spisovatel Jan Jirák. Ve 12:30 proběhne přednáška „O historii piva”, ve 14:30 „Pivovarnictví v Čechách a na Klatovsku” a v 16:30 „Historie šenků a krčem”. V neděli pak od 11:30 „O historii piva” a od 13:30 „Pivovarnictví v Čechách a na Klatovsku”.

 

Chybět nebudou ani piva jako Svatováclavský speciál, či Démon z Lobkowických pivovarů a výrazná piva z produkce humpoleckého Bernardu, která jsou standardně v nabídce hradní restaurace „U hradního sládka”. Zde se také budou připravovat gastronomické speciality. K dobrému pivu a jídlu patří i dobrá muzika. Tu nám obstarají šumavští harmonikáři „Kozáci ze Stach”.

 

K tradiční Buškově číši neodmyslitelně patří nabídka vín. V letošním roce ji bude zajišťovat rodinné moravské vinařství pana Trčky z Kostic. Novinkou pak bude prodej jejich čerstvého burčáku.

 

(lk)

 


foto: (lk)

 

velhartice (1)velhartice (3)velhartice (2)