Ředitel ZUŠ obhájil v konkurzu svůj post

Od nového roku začal platit nový školský zákon, podle něhož může být u škol, v nichž je ředitel ve své funkci déle než šest let, vypsáno konkurzní řízení na vedoucí místo. Jihočeský kraj se přiklonil k právnímu názoru, který tvrdí, že konkurz letos musel být vypsaný. Jediným zařízením, kterého se nové nařízení ve Vimperku týkalo, byla letos Základní umělecká škola Vimperk. Dosavadní ředitel Bc. Pavel Vališ Dis. v konkurzu uspěl a bude dalších šest let šéfovat umělecké škole. Zeptali jsme se ho při té příležitosti, co je ve škole nového.

 

Pane řediteli, nejprve přijměte gratulaci k obhájení ředitelského křesla. Jaký máte názor na konkurzy?

 

Nevidím problém v tom, aby měl ředitel povinnost svému zřizovateli tzv. skládat účty. Jestli je to vhodné za 6 let nebo za jiné období, je v celku jedno. Nicméně považuji šestileté období za krátké, neboť nový ředitel se se školou seznamuje více než rok, a potom aby se už místo nějaké koncepční práce připravoval na další konkurz. Vadí mi ale hlavně funkční období z hlediska jmenování, respektive smlouvy. Pokud bych šel nyní žádat do banky o hypotéku, tak mi ji žádná banka nedá. A to si myslím, že je naprosto diskriminační a špatné. I „obyčejní” učitelé mají pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Někteří argumentují manažerskou pozicí ředitele. Pokud by měl ředitel manažerský plat, neměl bych s tím problém.

 

Pojďme raději ke škole. Neměli jste problém zaplnit třídy žáky?

 

S naplněním jsme problém neměli. Naopak, některé zájemce jsme museli odmítnout, především u klavíru, kytary a u bicích. My máme kapacitu spolu s pobočkou ve Čkyni dohromady 377 míst,  přičemž většinu tvoří hudebníci, necelou stovku pak výtvarníci, členové literárně-dramatického oboru a tanečnice a od letoška i jeden tanečník. Abych ještě upřesnil, dětí fyzicky máme o něco méně, ale některé navštěvují více oborů, takže celkem máme těch  377 míst.

 

Proč si myslíte, že se nepotýkáte s nezájmem dětí o vaši školu?

 

Těch důvodů je snad více. Hodně se hlásí děti rodičů, kteří rovněž školou prošli a ví, kam své dítě posílají. Pak nám rozhodně dobré jméno dělá náš dechový orchestr, to je naše výkladní skříň. Vždyť jsme spolu s Dačicemi jediní v Jihočeském kraji, kteří mají tak velký soubor. Pro žáky je výhoda, že mohou hrát nejen sólo, ale i ve velkém orchestru či jiných uskupeních, kterých nabízíme také hodně. Rovněž si myslím, že máme kvalitní a stálý pedagogický sbor, deset učitelů na celý úvazek, devět na zkrácený. A v neposlední řadě pak i výše úplaty za vzdělávání, která nepatří rozhodně mezi nejvyšší v kraji.

 

Kolik musí rodič vytáhnout z peněženky, pokud chce jeho dítě navštěvovat vimperskou ZUŠ?

 

Příspěvek je určen na vlastní provoz. Díky tomu, že jsme v objektu ve vlastnictví kraje a provozní náklady, především na topení, nejsou příliš vysoké, už jsme si mohli dovolit čtyři roky příspěvek nezvyšovat. Maximálně u nás rodič zaplatí 1450 korun za pololetí, což ve srovnání s jinými uměleckými školami není moc. Vezmeme-li v úvahu, že žák má možnost být ve škole minimálně 2 dny v týdnu, činí platba za jednu hodinu necelých 37 Kč.

 

dechovka (5)

Na mezinárodním festivalu v Písku obdržel vimperský dechový orchestr jednu ze dvou udělených hlavních cen (Pavel Vališ třetí zleva)

 

Loni byl dechový orchestr ve Španělsku. Chystáte se i letos vyrazit někam za hranice?

 

Ne, nechystáme. Ale příští rok bychom rádi opět někam vyjeli. Jsme si vědomi, že takový zájezd představuje pro rodiče velkou finanční zátěž, takže letos ne. Letos máme v plánu “jen” soutěže ZUŠ v České republice. Nezapomene ale ani na Vimperáky. Ti si nás můžou poslechnout třeba při již tradičních adventních koncertech v Cihelně a v kulturním středisku.

 

Jaké novinky čekaly vaše žáky s začátkem školního roku?

 

Podle Komenského hesla “škola hrou” jsme pořídili do školy hlasovací zařízení k interaktivní tabuli. Učitelé jej využijí v hudební teorii při různých testech. Pro žáky je mačkání tlačítek na hlasovacím zařízení daleko příjemnější a hlavně daleko méně stresující, než zaškrtávání odpovědí v testu na papíře. Příjemnou novinku jsme přichystali pro žáky výtvarného oboru. Přes léto jsme nakoupili počítače a od října začne učitelka výtvarného oboru Jiřina Fleischmannová vyučovat počítačovou grafiku v programu Adobe Illustrator a Photoshop. V nejbližších dnech bychom měli obdržet potřebný software. Také jsme zlepšili od nového roku informovanost rodičů, kteří se přes internet budou moci od října podívat na účast a prospěch svých potomků u nás. A pak chystáme ještě jednu novinku na konec školního roku.

 

Povídejte. Nebo je to překvapení?

 

Ne, není. Poprvé za dobu třiašedesátileté existence základní umělecké školy se uskuteční absolventské vystoupení žákyň tanečního oboru. Vzhledem k tomu, že se děvčata tanci věnují minimálně dvakrát týdně dvě hodiny po dobu sedmi let, bude se, věřím, jednat o kvalitní vystoupení.

 

Pane Vališi, ať se nejen toto vystoupení, ale i celý školní rok vydaří!

 

Josef RYCHTÁŘ