Mám vůči vám dluh

Ano, nepochybně bych vám všem měla vysvětlit, proč se pokouším obhájit svůj senátorský mandát. Tentokrát ale jako nezávislý kandidát na kandidátce Strany práv občanů Zemanovci.

Nechci se pouštět do polemik, ani hodnotit průběh stranických primárek, ze kterých vyšel kandidát ČSSD Jan Látka. Spíš se vám chci svěřit s tím, proč jsem po prvotní směsici zklamání, ale i jistého pocitu ulehčení, přehodnotila svůj záměr odejít z politiky a věnovat se advokacii.

Jeden s mých přátel mi zpočátku řekl: „Hlavně nebreč! Máš kvalitní právnické vzdělání a spoustu zkušeností. Tak to nějak zužitkuj!” Ten člověk je ale mimo jiné také dost slušný analytik a v dalších rozhovorech tu počáteční strohost poněkud zmírnil. „Asi tě v tom Senátu bude škoda. Kolik tam vlastně bude právníků? A kolik jich má zkušenost s ústavním právem a ústavními procedurami? Odchází Petr Pithart a ty jsi celou dobu spolupracovala s docentem Kyselou, s profesorem Pavlíčkem, Jičínským a dalšími. Také jsi mezi všemi těmi uchazeči jediná ženská. Nesnažíš se kumulovat pozici senátora s pozicí starosty. Nejsi ani poslanec, který to jde jen zkusit a pokud to nevyjde, nic se neděje, v poslanecké lavici sedí dál. Možná bys to opravdu mohla zkusit. Zkus být ale nezávislá, těch „zavedených“ partají mají lidé už plné zuby. A bohužel mnohdy právem.“

 

Mám ale samozřejmě také svůj vlastní rozum i rozumné rodinné zázemí. A tak jsem po dlouhém

zvažování na nabídku SPOZ kývla s podmínkou, že budu nezávislá.

 

Nemám ráda populismus. Neslibuji vám, že budu bojovat tu proti korupci, tu za práva menšin apod. Jednak si myslím, že tyto věci by pro slušného politika měly být samozřejmostí a také je mi jako ženě to věčné „bojování“ tak trochu proti mysli. Mám raději cestu dohody na rozumných věcech, cestu slušnosti a  právní čistoty.

 

V každém případě se chci držet tak trochu nalevo od toho pomyslného středu. Nepodpořím současnou podobu církevních restitucí, nebudu podporovat cílevědomou demontáž evropského sociálního státu a postupnou privatizaci funkcí státu. Naopak podpořím majetková přiznání a všechno to, to, co pomůže poctivým a pracovitým lidem proti podvodníkům, lichvářům a všem těm, kteří pro vlastní prospěch diskreditují demokratické zřízení. Po získaných zkušenostech bych se chtěla daleko intenzivněji věnovat legislativnímu procesu, kvalitě přijímaných zákonů a vůbec takové té každodenní a někdy i docela šedivé senátní práci, která sice není tak vidět, ale na které závisí kvalita našeho právního řádu.

 

A s vaší důvěrou, pokud mi ji dáte, v žádném případě nebudu hazardovat.

 

JUDr. Jiřina Rippelová, senátorka PČR a kandidátka do Senátu za Domažlicko a Klatovsko