Šumavský kufr – nikdo ‘nezakufroval’

Již po čtrnácté se sešli orientační běžci v lesích v okolí Kašperských Hor, aby změřili síly a utkali se o tradiční trofeje – Šumavský kufr, Šumavskou šipku a Šumavského rychlíka. Na nové mapě s centrem v Opolenci závodili při sobotním deštivém počasí dvě stovky závodníků na zkrácené trati. Pro různé věkové kategorie připravili stavitelé náročné tratě ve svazích nad Otavou, které prověřily nejen fyzickou zdatnost, ale i preciznost a rychlost orientace. V hlavních kategoriích zvítězili Barbora Baldriánová z pražského USK a Tomáš Kamaryt z plzeňských VŠ.

V neděli se na účastníky usmálo slunečné počasí, byť v dopoledních hodinách poměrně chladné. Pro běh tak byly ideální podmínky. Klasická trať u hlavních kategorií zamířila až k hradu Kašperku, ti mladší, nebo naopak starší se opět potýkali s nástrahami svahu nad Otavou. Mezi ženami byla opět nejrychlejší pražská Barbora Baldriánová, mezi muži suverénně zvítězil letošní mistr světa ze štafetového závodu – Jan Šedivý z pražské Pragovky. Trať 9,2 km vzdušnou čarou s převýšením 325m zvládl za necelých 60 minut. Oběma vítězům stačily jejich výkony na získání hlavních trofejí – Šumavská šipka a Šumavský rychlík. Šumavský kufr si odnesl vítěz nejmladších veteránů – Milan Bílý z Jesenice, který nadělil druhému v pořadí neuvěřitelných deset minut.

Celkem se závodů pořádaných oddílem OB TJ Kašperské Hory zúčastnilo 220 startujících (90 žen a 130 mužů) z 38 oddílů. V dětských kategoriích startovalo 60 dětí. Nejmladší závodník byl Fanda Bohuslav z Plzně (3 roky), nejstarší Pepa Pich ze Strakonic (72 let).

Poděkování patří všem dobrovolníkům, bez jejichž práce by se závody nemohly uskutečnit. Děkujeme také našim sponzorům – Město Kašperské Hory, Kašperskohorské městské lesy, Statek Kašperské Hory, Stavebniny Gregr, Ubytování Lenka Čemengová a penzion U Šnečků, kteří nám pomohli zvládnout financování celé akce. Ceny pro vítěze věnovali Správa NP a CHKO Šumava, MUDr. Mária Patáková, Michal Lukeš a Ing. Lubomír Janošík.