npsumava

Park musí šetřit, propustil třicet lidí

npsumava
Správa NP a CHKO Šumava musí hospodařit s mnohem menším rozpočtem než v předchozích dvou letech. Dostala o deset procent ponížený příspěvek na činnost a kvůli končící kůrovcové kalamitě jí rovněž klesly příjmy z prodeje dřeva, vedení Správy parku tak musí začít výrazně šetřit, omezí některé činnosti nebo je i zruší a nevyhne se ani propouštění.

 

Za poslední čtvrtletí byl rozvázán pracovní poměr se třiceti zaměstnanci, což byla zhruba desetina celkového počtu všech zaměstnanců. Podle slov mluvčího šumavského parku Pavla Pechouška se propouštění dotklo všech oborů, kterými se Správa parku zabývá – péče o les, marketing, provozní a hospodářská činnost i věda a výzkum.

 

„Je mi to velice líto s některými zaměstnanci jsem se osobně dlouhá léta znal, přesto vnímám, že i taková může být práce manažera. Je jisté, že organizace musí zeštíhlet, zejména tam, kde pracovníci nebyli zcela vytíženi. Proto jsme kumulovali funkce a hleděli na činnosti, které musíme provozovat ze zákona. Pokud chceme udržet Národní park Šumava v provozu, bylo snížení pracovních míst o deset procent nutností,” vysvětluje šéf NP Šumava Jiří Mánek, který propuštěním 30 osob potřebuje pro příští rok ušetřit 11 milionů korun na mzdových prostředcích. Pro rok 2011 činil příspěvek z ministerstva životního prostředí na činnost 112 milionů, příští rok přijde z Prahy na Šumavu 101 milionů.

 

 

Řediteli parku nezbývá než výrazně šetřit. Sníží velikost svého vozového parku, a to o celou čtvrtinu. Přebytečné automobily prodá Správa parku ve veřejné dražbě a peníze použije pro další fungování. Do zbylých aut se nakoupí GPS, aby se zamezilo zneužívání osobních automobilů pro soukromé účely jako se tomu tak stávalo v minulosti.

 

 

(jr)

 


foto sídla Správy NP a CHKO Šumava ve Vimperku: archiv vimperk.eu