Za lékaře se postavili kolegové i vedení nemocnice

Zhruba před třemi lety došlo v Holýšově na Domažlicku k dopravní nehodě, při níž byla zraněna žena, která následkům kolize podlehla. Za volantem vozu který ji srazil, seděl lékař MUDr. Josef Kalný, CSc. Po nehodě okamžitě poskytoval ženě pomoc. Jak se sám vyjádřil, pravděpodobně se mu ve chvíli kdy se rozjížděl skryla za boční sloupek vozidla. Také policie uzavřela vyšetřování s tím, že šlo o nehodu, za kterou nemohl jen on sám a případ byl předán k řešení přestupkové komisi.

Se závěry vyšetřování ale nesouhlasili pozůstalí, kteří požadují nové šetření a překvalifikování činu na trestný.

MUDr. Josef Kalný je dosud aktivním uznávaným chirurgem, lékařem v sušické nemocnici. Za svůj profesní život pomohl tisícovkám pacientů. Nehoda která se stala jej bude, jak sám říká, provázet do konce života.

Medializace případu na internetu otevřela prostor veřejné diskusi, v níž dochází k útokům na osobu sušického lékaře. Proto se za něj v následujících prohlášeních veřejně staví jak vedení nemocnice, tak kolektiv jeho kolegů.

 

Prohlášení lékařů a kolegů:

Rádi bychom touto cestou reagovali na dehonestující články a nenávistné reakce, které se objevily nedávno na internetu na adresu našeho kolegy MUDr. Josefa Kalného, CSc. Pan doktor měl před třemi roky dopravní nehodu, při níž došlo k nechtěnému smrtelnému zranění chodkyně. Případ byl tehdy soudně uzavřen s poukázáním jeho neviny. Nyní je opět revokován. Bohužel některé reakce na uvedený nezáviděníhodný případ již překračují únosnou míru slušnosti a hluboce negativně se odrážejí na smýšlení našeho kolegy, který současně bolestně nese ztrátu ve své vlastní rodině.

Chtěli bychom tímto odsoudit ponižující internetové komentáře, týkající se osoby pana doktora a podpořit ho v tomto, pro něj nelehkém, období. MUDr. Kalný je příkladem obětavého svědomitého lékaře, s odpovědným přístupem k pacientům a s celoživotní láskou ke svému povolání.“

 

Ředitel Nemocnice Sušice MUDr. Jiří Šedivý se staví na stranu staršího kolegy slovy:

Jsem si vědom toho, že vyjádření hlubokého pobouření má dnes jen omezený, ne-li marginální význam. Přesto tak činím a odsuzuji vyjádření některých účastníků internetových diskuzí k nešťastnému případu našeho zaměstnance a kolegy MUDr. Josefa Kalného, CSc. Doktor Kalný je jedním z nejobětavějších kolegů s příkladnou péčí o pacienty, u něhož blaho nemocného je vždy na prvním místě. Jeho zodpovědný přístup k práci a jeho pracovní nasazení jsou hodny následování.“

(nem)