Sušický páter léčil i na dálku

ŽIVOTNÍ STYL

Na zdraví člověka působí velmi mnoho faktorů. Vnějších i vnitřních. Hlavním vnějším tzv. exogením je “životní prostředí”. To je tvořeno především přírodou a jejím řádem, který vše spojuje a vytváří. Smutné je, že většinu negativních současných jevů si společnost způsobuje sama a jsou zčásti či zcela důsledkem lidské činnosti. Svět je zkrátka v dněšní moderní době nemocný jak fyzicky a psychicky, tak sociálně, charakterově.

 

Určitě jsme všichni někdy slyšeli o „jakémsi” Ferdovi ze Sušice, který zázračně pomáhal lidem a nejednomu pomohl v nejhorších chvílích jeho života. Věhlas jeho osoby nebyl pouze místní, ale i zahraniční. Sám absolvoval dlouhé cesty, aby pomohl tam, kde bylo nejvíce třeba. Pro pomoc druhým zasvětil celý svůj život. Mnoho lidí nezapomnělo na jeho činy dodnes, a i když je to už 21 let co nás opustil, stále na něj mnoho lidí vzpomíná s láskou, pokorou a úctou.

 

František Ferda se narodil 31. března 1915 na statku nedaleko Spáleného Poříčí. Celý své dětství se velmi zajímal o přírodu a měl blízko k hudbě. V dospívání odešel do Prahy studovat arcibiskupské gymnázium, odkud šel na bohosloveckou fakultu. O sobě tvrdil, že jeho životopis je velmi jednoduchý a prostý a že už od mladých let cítil, že je povolán být knězem. V roce 1939 byl vysvěcen a odešel působit jako kaplan do Nechvalic u Sedlčan. V roce 1951 byl v rámci proticírkevních represí na své farnosti zatčen a s dalšími faráři odsouzen. Vystřídal řadu věznic – postupně si prošel žaláři v Ostravě, Opavě, Mírově, Jáchymově, Leopoldově, Valdicích a posledním jeho vězeňským domovem byly Bory. Celkem v žaláři strávil devět let. V době svého uvěznění se u něj začali projevovat mimořádné schopnosti, o kterých později tvrdil, že jsou zděděné. “Náhle jsem ucítil, že se se mnou točí svět, zdálo se mi, jako bych se kamsi propadal, už jsem ani tělo necítil, ale mysl byla jasná. Pojednou jsem přesně věděl, že pacientka trpí ledvinovými kameny a rozpoznal jsem jejich počet i umístění,” tak popsal páter Ferda svůj první jasnovidný zážitek. Od toho okamžiku až do konce svých posledních dnů aktivně pomáhal trpícím a nemocným.

 

Propuštěn byl 11.května 1960 a šel pracovat jako dělník do plzeňského pivovaru. Ke své původní pastorační činnosti se mohl vrátit až v roce 1978 – tehdy začal působit jako duchovní správce u řeholních sester v domově důchodců na Klatovsku. O dva roky později se přestěhoval do Sušice, kam za ním dojíždělo mnoho lidí z celého Československa. Všichni využívali jeho schopností a výjimkou nebyli ani tehdejší vládní a straničtí činitelé. Páter Ferda dokázal stanovit diagnózu pacienta i na vzdálenost stovek kilometrů, aniž by jej potřeboval vidět osobně. Stačilo přinést fotografii, písmo nemocného či jeho datum narození a v tu chvíli dokázal vyčíst vše potřebné o jeho zdravotním stavu. Někdy dokonce stačilo jen pouhé soustředění na onu osobu. Dokázal přesně určit diagnózu a zároveň vybrat nejvhodnější přírodní léky. Prováděl až 30 diagnóz denně. “Mám pocit, jako bych ze sebe vyslal paprsek zelené barvy, který se rychle klikatě pohybuje, a pak se naráz zastaví. Tak dojde k mému spojení s tím člověkem,” tak před desítky lety popsal Ferda svoji specifickou diagnostickou metodu.

 

Jeho plamínek života vyhasl 7. července 1991. Dožil se 76 let a na jeho poslední cestě 16. července ho doprovázel dlouhý průvod, který vykročil ze sušického kostela sv. Václava.

pfferda

 

 

ŽIVOTOSPRÁVA DLE PÁTERA

 

medium img 136310
UCHOVÁNÍ ZDRAVÍ je dle pátera jednoduché. Stačí prostá, ale pestrá strava. Člověk se musí dostatečně pohybovat na čerstvém vzduchu a hodně spát. Vydržet bez alkoholu a tabáku. Nezatěžovat organismus nadměrným sportem a prací. Najít si vždy chvilku klidu a zhluboka dýchat. Ačkoliv se to zdá být jednoduché, je velmi obtížné to dodržovat. Každý má své vášně, které touží napravit, ale často už je velice pozdě. Jsme spoutáni svými slabostmi a špatnými návyky. Proto se u nás objevují nemoci. Jedinou cestou je život podle přírodních zákonitostí a to život v souladu s přírodou. Příroda přináší klid, radost a harmonii.

 

Svým pacientům doporučoval: pramenitou vodu, žitný domácí chléb, rýži, po domácku vypěstovanou zeleninu. Zdůrazňoval převážně zdravý účinek česneku a cibule. Dále podmínečně křen, zázvor, anýz, bobkový list, mrkev, lískové ořechy. Pít často bylinné čaje a v malém množství požívat jablka, pomeranče, máslo. Strava by měla být rozmanitá a ne jednotvárná ve větším množství. Důležitá je střídmost. Ferda doporučoval často se koupat v koupeli z léčivých bylin, jako heřmánek apod. Koupat se max. dvakrát až třikrát týdně.

 

Méně použitelná je podle pátera voda z povrchu, vodovodu, rohlíky, maso-vyjma hovězí zadní, hovězí polévka, polévka z kostí, salámy, šunka, párky, syrové mléko ze siláže, vánoční kolekce, staré bonbony, vlašské ořechy míchat do cukroví s lískovými, čokoláda.

 

Škodlivé: minerálky, barevné limonády, hlavně červené, sirupy. Veškeré umělé tkaniny – pokud nejsou “očištěny” jednou provždy vymácháním v roztoku dubové kůry, přesličky, fenyklu, česneku – máchat 20 min. Dále nosit barevné prádlo přímo na těle, hlavně nenosit černé prádlo, vyvarovat se křiklavých barev. Do praček jen nastrouhané mýdlo. Nedoporučoval saponáty a naopak radil prádlo dobře vymáchat.

 

 

Nebezpečné: hovězí maso přední, šunkový salám, sýry, banány – zvláště pro malé děti, brambory na jaře, žvýkačky, alkohol, kouření. Pivo kromě Plzeňského, popř. lékořice.

 

 

Zásady jídla

Denně sníst mrkev i petržel – děti i dospělí. Víc petržele než mrkve. Stačí 1 lžíce petržele, 1 mrkve. Nať petržele má přednost. Zeleninu syrovou i vařenou.

Brambory zelené zásadně vyházet – vařit pouze s kmínem a to hodně kmínu. Kdo jí brambory měl by pít i čaj z kmínu.

Čaj z kmínu – 1 polévková lžíce kmínu do 10/ l vařící vody, 7 min. vařit scedit, vypít. Zvláště sní-li se brambory v jídelnách, v chlebíčcích (rozkrájené i zelené brambory) – v nich solanin – má vztah k srdečnímu svalu a k ledvinám (infarkty). V den, kdy se sní zelené brambory, nutno vypít uvedený čaj ještě jednou.

 

Děti by neměly jíst čokoládu, kakao – dospělí rovněž ne. Pokud nutno vařit čaj na tropické plísně z kakaa – na 1/2 l vody 7 hřebíčků 2 bobkové listy, 7 min. vařit. Kůra trvá 14 dní. Po snědení čokolády je nutné tento čaj popíjet 1-3 dny. Bonboniéry, které mají šedivý povrch vyházet – je to tropická plíseň, žádný tuk.

 

Kojencům nedávat silný Sunar – jen 2 odměrky na 150 ml, jinak nastává ztukovění jater až psotník, nervové otřesy až bezvědomí i smrt. Při některých chorobách se musí vysazené mléko (zvracení) nahradit. Vápník – v podobě 1. řepík lékařský 2. sedmikrásky (chudobky) jedno nebo druhé. Na 1/2 l vody 1 lžíce, vařit 7 min a pít.

 

Malým dětem sladit karamelem (i sunar) – příprava karamelu je v každé kuchařce. Karamel je chemicky zásadité povahy, zatímco cukr je povahy kyselé a malé děti nesmějí kyselé věci trávit, jen se tím zatěžuje trávicí systém. Z toho plyne, že děti do jednoho roku nemají vůbec jíst ovoce. Pouze petržel a mrkev, stačí vařit 4 min. V polévce.

 

Co bychom měli omezit nebo nejlépe nepoužívat vůbec_

Vyloučit z jídelníčku pepř, papriku nebo užívat je decentně. Dále prášky do pečiva (časté používání působí tvrdnutí jater). Droždí ne staré – nejvhodnější a nezávadné je droždí francouzské. Dále vyloučit kližky na mase, hovězí přední, slunečnicový, sojový, arašídový olej (působí špatně na nervy a srdce, podporují tvorbu kamínků), tuky např. Hera. Nezávadný je olej olivový a nepřepalovaný olej z jiných rostlinných zdrojů.

 

* Máslo používat jen málo, sádlo – máme-li možnost ze soukromých zdrojů

 

* Vejce – omezit bílky, mají stejnou vlastnost jako banány a brambory. Ucpávají cévy a žíly. Nejvíce blokují cukry, takže při cukrovce používat jen žloutky.

 

* Ocet nahradit citrony, není konzervován lihem a rychle se kazí a zkracuje se jeho garanční doba. Způsobuje pak záněty močových cest.

 

 

(red)

 

S použitím knihy RECEPTÁŘ pátera Františka Ferdy 

 

foto: Wikipedia