chovanec

Hejtmanem je Milan Chovanec

Hejtmanem Plzeňského kraje je Milan Chovanec

Sociální demokraté ráno podepsali koaliční smlouvu s KSČM o společném vládnutí v Plzeňském kraji. Až do večera pak nejspíš potrvá dnešní ustavující zasedání krajského zastupitelstva. Jeho členové opět zvolili hejtmanem Milana Chovance z ČSSD.

Jak uvedl server idnes.cz, při volbě prvního muže kraje získal Milan Chovanec 27 hlasů, podpořili ho členové ČSSD a komunisté. V pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu koalice disponuje 27 hlasy. 

Proti Chovancovi, který vedl region už v uplynulých dvou letech, kandidoval lídr vítězné ODS Jiří Pospíšil, který dostal 17 hlasů. Podpořili ho členové opoziční ODS a také TOP 09 a Starostové pro Plzeňský kraj. Hlasování se účastnilo celkem 43 přítomných zastupitelů.

Kromě rady budou ještě voleni předsedové výborů.

(zdroj: idnes.cz)

Plzeňský kraj pod vedením ODS a KSČM

Šest radních z ODS, dva z KSČM. Hejtmanem Plzeňského kraje i nadále zůstane Milan Chovanec. Na sobotním jednání se tak dohodli lídři a představitelé obou stran. Projednávaly se detaily koaliční dohody vzešlé z poslaneckých klubů ODA a KSČM tak, aby podle slov hejtmana byla akceptovatelná pro všechny zúčastněné. Komunisté získali post náměstka a radního pro správu majetku a radního pro životní prostředí. Tato místa obsadí právnička Zdeňka Lišková a učitel Václav Štekl.

Komunisté na dvou křeslech v radě trvali, odmítali možnost vlády ČSSD s jejich tichou podporou. Koaliční dohoda byla stvrzena ještě před dnešním ustavujícím jednáním zastupitelstva.

Jak bude vypadat personální složení rady: ve vedení svých oborů zůstanou i nadále radní ČSSD Jaroslav Bauer, Ivo Grüner a Václav Šimánek. Oblast financí bude mít na starost Václav Šlajs z ČSSD. Dalším radním (pro sociální věci) z ČSSD bude Zdeněk Honz, Jiří Struček zůstane na postu radního pro školství a přibude mu na starost i oblast kultury, cestovního ruchu a památkové péče.

(zdroj: idnes. pp, ctk)