Šumava a její příběhy se představují hlavnímu městu

V pátek začala série akcí, která široké veřejnosti v Praze představuje Šumavu v kampani “Dny Šumavy v Praze”.

 

Na úvod se Národní park Šumava prezentuje od pátku na Adventních farmářských trzích. BNávštěvníci mohli v pátek a ještě v sobotu zakoupit regionální šumavské potraviny. Například pstruhy, marmelády nebo uzeniny. Hedvika Zahálková tu bude vyrábět pateříky, což jsou tradiční šumavské vinuté perly, a známý řezbář z Velhartic Karel Tittl ukazovat, jak vyřezává betlém. Také tu je možné zakoupit šumavské vánoční stromky. V sobotu zde proběhne  symbolicky zahájení zimní šumavská sezóny. V 11 hodin zde bude odstartován závod pro děti na speciálně upravených lyžích.

 

S počátkem prosince zahajuje vernisáží  výstava “Šumavské příběhy”. “Šumava je místo, kde po staletí lidé žijí s v souladu s přírodou. Je to místo plné příběhů. A od toho se také odvíjí název výstavy, která má v sobotu vernisáž před Národní technickou knihovnou. Vlastní výstava obsahuje celkem 19 velkoformátových fotografií lidí, kteří na Šumavě žijí, nebo zajímavých příběhů, které se zde odehrávají,” předsatvuje výstavu mluvčí šumavského parku Pavel Pechoušek. Jedním z těch, jehož příběh je zvěčněný na výstavě, je například náš spolupracovník, známý šumavský ‘lovec mrazů’ Antonín Vojvodík, který 30 let na Šumavě čeká, než uloví rekordní mráz. Výstava potrvá do 13.prosince.

 

Ve čtvrtek 13. prosince od 17 hod. bude v kavárně Na Šumavě na Praze 2 příznačně v Šumavské ulici  v kavárně Na Šumavě Ondřej Fibich přednášet o životě a díle spisovatele Karla Klostermanna.

 

Od 3. do 18.  ledna se pak uskuteční v kavárně Lucerna na Praze 1 ve Vodičkově ulici výstava uměleckých snímků známého fotografa Šumavy Vládi Hoška. Půjde o 20 velkoformátových fotografií lesů, slatí a ledovcových jezer.

 

 

 

 (jr)

 


Ukázka příběhů ze Šumavy:

 

{gallery}vimperk/2012/listopad2012/praha2/{/gallery}