penize

Vimperský viadukt cinknutý?

NAPSALI JINDE: Neprůhledně rozdělené miliardy z jihu Čech. Kuba byl u toho, píše server.

 

 

Ministr průmyslu Martin Kuba (ODS) se možná již brzy stane superministrem na novém resortu hospodářství a v této pozici bude rozhodovat o obřích sumách peněz, které dnes procházejí přes dva oddělené resorty dopravy a průmyslu. Kuba má ale s rozdělováním miliard zkušenosti. Deník Insider připomíná, že jako regionální politik z jihu Čech stál Kuba u nejedné neprůhledné zakázky.

 

 

Pokud všechno půjde podle představ vlády premiéra Petra Nečase (ODS), tak nám přibližně za rok a půl vznikne obří ministerstvo hospodářství, které povede muž číslo dvě v ODS a ministr průmyslu Martin Kuba. Přes resort, který propojí agendu dopravy, průmyslu a obchodu, protečou nezměrné sumy. Deník Insider v této souvislosti připomíná, že Kuba byl u rozdělování miliard přítomen i v minulosti, a to na jihu Čech., kde se rozdělovalo poněkud neprůhledně.

 

“V období, kdy Martin Kuba reprezentoval vládnoucí ODS na českobudějovickém magistrátu a krajském úřadě, byl v regionu vytvořen funkční losovací systém, který neprůhledně rozdělil miliardy korun,” píše deník a dodává, že policie již v případu zmanipulování zakázek obviňuje jednoho z lidí, se kterými Kuba dříve spolupracoval, Ondřeje Vithu. Budoucí “superministr” ovšem prohlašuje, že o případném zmanipulování zakázek nic neví.

 

 

Mezi lety 2006 až 2010, kdy byl Kuba radním v Českých Budějovicích se zde odehrálo jedenáct zakázek, které byly přiděleny na základě již dobře známých losovaček. Do druhého kola přihlášených firem v té či oné zakázce je zpravidla náhodně vylosováno pět firem a teprve u nich ve druhém kole rozhoduje cena. V roce 2008 se pak Martin Kuba stal náměstkem hejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD) a také v této pozici stál u řady losovaček.

 

 

Už v dubnu 2009 pak i krajský úřad požádal firmu Tercier, ať zorganizuje první losovačku – měla vyloučit uchazeče o přestavbu železničního viaduktu ve Vimperku za 80 milionů. Do konce roku 2011, kdy hejtmanův náměstek Kuba odešel na ministerstvo průmyslu, se losovalo u všech stavebních zakázek s hodnotou nad 20 milionů. “Celkem jich bylo devětadvacet,” píše Insider.

 

 

zdroj: parlamentnilisty.cz