V daný čas, v sobotu odpoledne, to byla se vší pravděpodobností největší koncentrace lidské síly na jednom místě.
Osmnáct siláků se sešlo v sobotu odpoledne na sušickém náměstí na III. ročníku Šumavského strongmana – soutěže v extrémních silových disciplínách, které opravdu běžně jen tak neuvidíte.
Pořadatelem byl už potřetí Jiří Vytiska, mj. držitel hned prvního titulu Šumavský strongman a loňský třetí nejúspěšnější strongman v Českém poháru amatérů.
Divácky atraktivní souboje se letos odehrávaly na sušickém náměstí a publiku patří hned dvojí poděkování – za to, že se nenechalo odehnat krátkými přeprškami a za vynikající atmosféru, kteoru závodníkům vytvořilo. Bylo jí zapotřebí – mnohdy si soutěžící sáhli na dno.
Za sušický Strongman klub bojovali už zmíněný Jirka Vytiska (člen Strongman Czech Elite Group 2013, přezdívaný ‚šumavský grizzly‘), jeho týmoví kolegové Michal Slivoň a Jirka Marek.
Dostat nad hlavu 130 kg vážící kládu se podřilo deseti z nich, přičemž největší sílu a zarputilost prokázali Jiří Dejmal a Jiří Vytiska (6×), Michalu Slivoňovi se to podařilo třikrát.
Nevinně znějící název disciplíny „medley“ v sobě ovšem skrýval závaží 560 kg – přenesení dvou železných kufrů (každý po 130 kg) a super yoke / hrazda se závažím – 300 kg.
260 kilo na 20 m v nejrychlejším čase 24 vteřin dokázal přenést Michal Tichý, celou vzdálenost s třistakilovou lahůdkou ušli nejrychleji shodně Jirka Vytiska a Jirka Dejmal.
Po takové rozcvičce už bylo roztažení kamionu o váze 13,5 tuny hračkou. Zdvihání auta (i tentokrát šlo o Peugeota – fanoušek tohoto sportu Jaroslav Kalný zapůjčil k tomuto účelu Peugeota 2008 / váha 1 400 kg) šlo nejlépe Honzovi Šleisovi – v limitu ho zvedl patnáctkrát, Jirka Tkalčík, Michal Tichý a Jirka Vytiska jen o jeden zdvih méně.
Někteří borci až do poslední disciplíny nevypadali ani unaveně, pro jiné byly některé za hranicí možností… ale takový je každý sport. Závěrečná disciplína – převracení 400 a 500 kilových pneumatik (3 otočky v limitu na stoprocentní splnění) už pořadím výrazně nezamíchala. Za 28 vteřin si s ‚kolečky‘ pohrál Jirka Vytiska, o deset vteřin více k tomu potřeboval Michal Tichý a na 50 vteřinách zastavil stopky rozhodčí v případě Jirky Dejmala. Čtyřsetkilovou pneumatiku převrátili třikrát všichni, pětistovku v plném počtu už ‚dalo‘ jen pět závodníků.
Tak abychom to nezdržovali – s pětibodovým odstupem od sebe skončili siláci na prvních čtyřech místech:
4. Jan Šleis (70,5)
3. Jiří Dejmal (75,5)
2. Michal Tichý (80,5)
1. Jiří Vytiska (85) – vítěz a držitel letošního titulu Šumavský strongman (vyhrát doma není nikdy jednoduché; Jirkovi se to podařilo podruhé a za odměnu‘ dostal od soupeřů koupel…)
Do první poloviny se skvělými výkony dostali:
5. Jiří Tkadlčík (61)
6. Michal Slivoň (58,5)
7. Michal Šulc (55)
8. Jaroslav Švejda (54,5)
9. David Štrombach (47,5)
K výborné atmosféře přispěli nejen diváci, ale také tradiční a oblíbený moderátor Leoš Kubeš, rozhodčí ‚par excellence‘ František Bauer (na foto se synem) a kompletní strongman tým zajišťující v Sušici bezproblémový průběh soutěže. Poděkování směrem ke sponzorům a partnerům, v čele s městem Sušice, s jejichž pomocí má soutěž stále vyšší úroveň, dostalo tím větší váhu, že podpořili „své koně“ a titul zůstal ‚doma‘. Mluvit se o něm bude ovšem hodně daleko.
-red-