Zákaz vstupu na Vltavskou cestu

Opravuje se železnice z Horní Plané do Nového Údolí

Správa železniční a dopravní cesty opravuje na Šumavě železniční trať – Horní Planá – Černý Kříž – Nové Údolí. Kvůli tomu je zakázaný vstup na trasu vedoucí po Vltavské cestě, která spojuje šumavské obce Nová Pec a Stožec, kudy musí jezdit náhradní autobusová doprava. Pro turisty, cyklisty a in-line bruslaře, by vstup mohl být nebezpečný. Omezení zde budou platit až do začátku letních prázdnin.

Dlouhá léta plánovaná a pro další bezproblémové fungování šumavských železnic naprosto klíčová – to je rekonstrukce železniční trati – Horní Planá – Černý Kříž – Nové Údolí. S tím je spojená i nutnost zajistit místo železniční, náhradní autobusovou dopravu – od soboty 15. března do pátku 27. června. Z důvodu provozu náhradní autobusové dopravy musel být na na Vltavské cestě z Nové Pece do Nového údolí zakázaný vstup pro pěší i cyklisty. Se Správou šumavského parku se o uzavření Vltavské cesty dohodli po dlouhých jednáních zástupci Policie ČR, šumavští starostové, investor celé rekonstrukce, jímž je Správa železniční a dopravní cesty a provozovatel náhradní autobusové dopravy.

Důležitá je pro nás především bezpečnost turistů. V žádném případě nemůžeme riskovat, že by došlo k nějakému zranění projíždějícím autobusem, které budou po Vltavské cestě několikrát denně jezdit. Jedná se o krátkodobé omezení, které nijak nezasáhne do hlavní prázdninové sezóny. To byla podmínka, kterou jsme společně se starosty Nové Pece a Stožce vyjednali. Přes Šumavu teď povede opravená železnice, kterou budou turisté využívat dalších 50 let,“ říká ředitel Jiří Mánek.

Rekonstrukce železniční trati, která je zde plánovaná řadu let, je na tomto úseku již naprostou nutností. Opravy zde provádí Správa železniční a dopravní cesty a České Dráhy a.s. Náhradní autobusová doprava nemohla být řešena jinak, než po Vltavské cestě.

Na Vltavské cestě jsou umístěny tabule, které turisty informují o aktuálním stavu a zobrazují náhradní trasu pro cyklisty. Dočasné omezení pro turisty bude vyváženou dlouhodobým přínosem pro celou lokalitu.

V období od 15. března do 30. dubna 2014 bude náhradní přeprava fungovat jen ve směru Horní Planá – Černý Kříž – Nové Údolí. Od 1. května pak pravděpodobně přibude pro eliminaci zpoždění a zejména pro odlehčení provozu na Vltavské komunikaci linka Horní Planá – Nová Pec – Volary pro cestující s cílem Volary, nebo s přestupem směrem na Vimperk a Prachatice.

Důležité informace pro cestující:

  1. Vlaky z Nového Údolí oproti běžnému jízdnímu řádu vyjíždějí o 4 minuty dříve, z Horní Plané o 3 minuty dříve.

  2. České dráhy nezaručují přestup v Novém Údolí mezi autobusy náhradní dopravy ČD a autobusy z Německa jezdící o víkendech (např. z důvodu zpoždění).

  3. Spoji náhradní přepravy se jízdní kola přepravují do vyčerpání kapacity doprovodného vozidla. Skupiny více osob mohou přepravu jízdních kol vyžádat na telefonu 972 544 691 (Po – Pá v době 7 – 13 hodin).

  4. Spoje náhradní dopravy v Horní Plané navazují na vlaky vždy a při zpoždění na sebe čekají, v Černém Kříži tento přestup směrem do a z Volar z důvodu možného delšího zpoždění zaručený není.

Zastávky autobusů náhradní přepravy jsou někdy situovány mimo nádraží a zastávky ČD (zejména Nová Pec – na křižovatce v obci, Černý Kříž – na rozcestí k nádraží a ve Stožci u hotelu Pstruh u parkoviště), v těchto zastávkách autobus k nádraží z důvodu bezpečnosti a časové úspory nezajíždí.

 PLATNÉ VÝLUKOVÉ JÍZDNÍ ŘÁDY NAJDETE  >>>ZDE<<<

-tz nps-