Za úmrtí rysa zaměstnanci NP nemohli, případ se táhne od roku 2008

Stanovisko Správy NP a CHKO Šumava k případu uhynulého rysa z roku 2008

 

K úhynu odchyceného rysa ostrovida došlo 11. 2. 2008. Mimořádné šetření této události interním auditem, začalo den poté. Jeho výsledkem bylo shledání, že pracovníci Správy nenesou vinu na úhynu chycené samice rysa. Tímto byl celý případ uzavřen.

 

K odchytu rysa bylo použito zařízení tzv. foot snares, které je tvořené překližkovou podložkou, nášlapkou a kovovou sklopnou konstrukcí, doplněné po obvodu smyčkou, která se zachytne kolem nohy zvířete. Toto odchytové zařízení je navržené tak, aby chycenému zvířeti nijak neublížilo.

uhynuly rys

 

Jak také uvádí kontrolní protokol, jedná se o standardní zařízení používané k odchytu kočkovitých šelem například ve Skandinávii, Švýcarsku, Slovinku, ale také v Bavorsku. Toto zařízení bylo použito ke krátkodobé imobilizaci zvířete a následnému nasazení telemetrického obojku v rámci společného monitoringu rysa ostrovida národních parků Šumava a Bavorský les.

 

Současné vedení Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti se tímto případem nezabývalo z toho důvodu, že k důslednému prošetření interním auditem již došlo, hned po úhynu rysa, s jasným výsledkem. Pokud bylo podáno trestní oznámení, budeme s Policií ČR plně spolupracovat. Další kroky budeme konat až na základě výsledku šetření. V současné době Správa NP a CHKO Šumava žádné odchytové zařízení na chráněné druhy nepoužívá.

 

Jan Dvořák, tiskový mluvčí Správy NP a CHKO Šumava