Limity pro biopaliva

Začátek konce špatných biopaliv první generace

Europoslanci výboru pro životní prostředí odhlasovali limity pro biopaliva vyráběná na zemědělské půdě

 

úterý 14. dubna 2015

 

Omezení pro biopaliva vyráběná z plodin pěstovaných na zemědělské půdě schválil

dnes ráno výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu. Biopaliva takzvané první generace se budou moci podílet v Evropě do roku 2020 maximálně sedmi procenty na zajištění celkového podílu obnovitelných zdrojů v dopravě. Česká debata o biopalivech právě dnes probíhá v hospodářském a rozpočtovém výboru poslanecké sněmovny.

 

Podle dnes schváleného návrhu reformy evropské biopalivové politiky musí nově dodavatelé biopaliv i Evropská komise evidovat také emise oxidu uhličitého související s tzv. nepřímou změnu využití půdy, tedy škodami, které pěstování biopaliv působí ničením cenných ekosystémů hlavně ve třetím světě (ILUC) [3]. Řada biopaliv má totiž při započítání ILUC celkově vyšší emise než spalování fosilních paliv, čímž popírají původní smysl podpory.

 

Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu odsouhlasil kompromis vzniklý z jednání mezi Evropskou komisí a zástupci členských států. Zatímco Evropská komise např. navrhovala, aby se klasická biopaliva mohla podílet na podílu obnovitelných zdrojů v dopravě maximálně pěti procenty, zástupci členských států, takzvaná Evropská Rada, požadovala sedm procent. Celý Evropský parlament bude o návrhu hlasovat 29. dubna.

 

Domácí debata o biopalivech dnes pokračuje v hospodářském a rozpočtovém výboru sněmovny. Oba výbory budou diskutovat návrh vlády na prodloužení daňového zvýhodnění na léta 2015 – 2020, a to právě pro kontroverzní biopaliva první generace. Vládní návrh neodráží měnící se pozici Evropské unie a je výhodný pro firmy místopředsedy vlády a ministra financí Andreje Babiše (ANO).

 

Hnutí DUHA shrnuje svou pozici k biopalivům v přiloženém novém informačním listu nazvaném „Tudy ne, přátelé“.

 

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:

 

Evropská unie chce omezit klasická biopaliva první generace, která konkurují výrobě potravin a způsobují tak ničení cenných ekosystémů zabíráním nových ploch pro zemědělství převážně ve třetím světě. Česká vláda naopak navrhuje pokračovat v jejich podpoře, což vyhovuje místopředsedovi vlády Andreji Babišovi (ANO) a jeho firmám. Stát by měl však mnohem větší pozornost věnovat efektivnějším dopravním alternativám, jako je železniční doprava a elektromobilita poháněná elektřinou z obnovitelných zdrojů, biometan vyráběný v bioplynových stanicích nebo motorová biopaliva vyrobená z odpadů (biopaliva druhé generace).

 

(hnutiduha)