Vládo ČR – zastavte navrženou novelu zákona o ochraně přírody a krajiny
S takovou výzvou byla odevzdána petice “NE – ohrožení zdrojů vod pro Volarsko – Vimpersko – Strakonicko” ministrovi zemědělství Marianu Jurečkovi. V zastoupení ministra ji přebral tiskový mluvčí Hynek Jordán od iniciátora petice Petra Martana.
Petici podepsalo 13 050 občanů a již byla projednána v Poslanecké sněmovně ve veřejném slyšení. S kopií petice adresované Vládě ČR se poradce v lesnictví Martan obrátil na ministra Jurečka jako na člena vlády proto, že obsah petice se dotýká také jeho rezortu. Požádal jej o předání petice vládě s požadavkem, aby její členové vzali obsah na vědomí. Petice je namířena proti novele zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, s níž v červnu letošního roku vláda souhlasila a je v prvním čtení ve sněmovně. Proto ministr přebral i konkrétní pozměňovací návrhy k předložené novele s žádostí, aby byly vzaty v úvahu.
Ministerstvo životního prostředí by chtělo bojovat proti suchu a zadržovat vodu v krajině: nedokáže to však plně zabezpečit na 4% lesů ČR pod svou správou.
Ochrana přírody a zástupci MŽP rádi poukazují na to, že MZe málo a pomalu koná ve věci zvyšování retenční schopnosti krajiny. Přitom na území Národního parku Šumava je 51% lesů, které jsou suché, vykácené v důsledku rozmnožení kůrovce a nebo lesy mladé; tedy ty, jež mají více či méně sníženou schopnost zadržovat vodu a pomalu ji uvolňovat do spodních a povrchových vod. Oproti nim – v lesích v majetku státu či pod státní správou ministerstva zemědělství – se výše uvedené číslo pohybuje kolem 10%.
Nepřijetí novely 114 je významné pro rezort zemědělství
Novela v předloženém znění by otevřela cestu k další a již přebujelé ochraně přírody, kterou také doprovází zakazování staveb na zadržování vody v lesích. Uschnou další tisíce hektarů lesů nejen na Šumavě, ale i jinde. Přijetím novely se otevírá cesta k okamžitému vyhlášení NP Křivoklátsko a později i NP Jeseníky. Takto by rezort zemědělství přišel o správu lesů v rozsáhlých vodohospodářsky významných oblastech. Právě lesnictví má co nabídnout k realizaci adaptační strategie na sucho a klimatické změny. Tomu však brání přebujelá ochrana přírody.
(tz,petrmartan)