Miniatury: Ještěrčin ocásek

Ještěrčin ocásek

 

Irizace     Jak jsem slepý. Svět je plný znamení, stačí se pozorně dívat. A zvláště v lese. Stejně jako ve filmu Antikrist od Lars von Triera i nás často navštěvují podivná zvířata. Už jejich přítomnost nám má cosi sdělit. Jsou nějak postižená, snad zástupně za nás procházejí utrpením, které nám možná sděluje cosi jako proroctví.

   Podivná věc: najednou se před vraty meteostanice objevili dva toulaví psíci, jeden hnědý, taková všehochuť, asi teriér, mordičku měl celou mokrou, a s ním třínohý buldoček, který dost děsivě chroptěl, myslel jsem, že má pravou přední chybějící nohu nějak amputovanou, ale měl ji zlomenou, ohnutou úplně nahoru. Všimli si jich malíři, kteří nám vymalovávali meteorku.

   „Tak každého do jedné tašky,“ poradili mi, „a do útulku s nimi.“

   Psíci pobíhali podél plotu sem a tam. Už jsem na ně zapomněl, po půl hodině jsem vzal kolo a když jsem vyšel před vrata, zase přiběhli. Teriér se mě nejdříve lekl, stačil rychlejší pohyb, dal se na útěk, pak začal štěkat, zuřivě, nevěděl jsem, zda mě neoběhne a nezakousne se mi zezadu do nohy. Buldoček přikulhal též, pak sebou sekl na břicho, nemohl si lehnout běžným způsobem. Zdálo se, že se potulují už delší dobu spolu. Díval jsem se na ně velmi dlouho, měl jsem mezi nimi a sebou kolo, cítil jsem, že si mám jejich podobu vrýt do paměti.

     Jindy jsem seděl v kuchyni, posílal jsem jedné ženě svoji první a osudovou textovou zprávu, čímž měl můj život nabrat nečekané obrátky. Ve chvíli, kdy jsem ji odpálil, zaslechl jsem krátký úder do skla okna. Člověk by ho skoro přeslechl, ale v tom tichu a samotě jsem ho zaregistroval.

     Podíval jsem se ven, les za plotem se koupal v paprscích už pozdně odpoledního slunce. Pod oknem sedělo mládě rehka. Bylo po tom nárazu otřesené. Přivíralo očka, zobák otevřelo, jako by lapalo po dechu. Přinesl jsem mu vodu. Dlouho jsem tam stál, trpělivě čekal, jak osud v jeho případě rozhodne. Zemře? Nebo odletí ke svobodě?


     Také jsem vyrušil hodující poštolku. Zvedla se polekaně z hromady sivých křídel. Došel jsem k tomu, co zbylo zřejmě z holuba již zčásti sežraného. Viděl jsem v rozklovaném těle střeva a některá pírka byla slepena krví. Poštolka seděla chvíli na vrcholku smrku, zřejmě se zajímala, jsem-li nějaký mrchožrout, ale tou dobou si ponechaného zbytku ptačího těla všimla tyrkysově lesklá moucha, snad Lucilia – bzučivka. Sedla na maso, popolézala po něm. Připomínala okřídlený nehet na neviditelném ukazováku holubí smrti.

     Šel jsem tamtudy o dvě hodiny později. Holub už tam neležel, jen tři hromádky peří jako křížová zastavení na jeho posledním zápasu. Jakou měl smrt? Byla rychlá? Sehnul jsem se poněkud a spatřil jsem jeho mrtvolku o dvacet metrů dál v lese, pod ochranou větví. Kdo ho tam zatáhl?

     Dnes jsem málem šlápl na zmiji. Není zase tak teplo, odplazila se pomalu do borůvčí a na trávě po ní zůstal ocásek. Jenže hadi ocásky neupouštějí. To dělají v ohrožení ještěrky. A zmije se ještěrkami živí. Pokusila se tedy ulovit svoji oblíbenou kořist. Podařilo se ještěrce uniknout? Možná jsem zmiji vyrušil na lovu.

     Klečím nad místem, odkud se had odplazil. Ocásek se ještě dlouho kroutí, stále pomaleji a pomaleji, jak z něj uniká život.Text: Roman Szpuk
Foto: Irizace u věže dobršského kostelíku Roman Szpuk

 

 


 

 

 

MINIATURY Romana Szpuka 2018 : 

 

1. Loučení s Friederike

2. Krátká zastavení   

3. Oheň tání 

4. Nesouvislý dialog  

5. Něžné objetí

6. Mráz a srdce

7. Tichá křídla

8. Co si myslí planety 

9. Bezejmenný potok 

10. Pouť okolo andělky 

11. Město je jiné 

12. Osamělci 

13. Staří a mladí 

14. Zpáteční cesta 

15. Chodím furt v pantoflích 

16. Toto místo 

17. Celé jaro  je erotické  

18. Na Brantlové dvoře

19. Socha Rodina 

20. České středohoří a Šumava 

21. Hýlové a blesk  

22. Bělásek a děti  

23. Omývání barev 

24. Bolest křídel  

25. Slunovratova noc 

26. Květina nezradí svůj květ

27. Barvy čaje  


 

 

MINIATURY Romana Szpuka 2017 :

  

1. Uplakaný čert

2. Hrušky 

3. Vánoční vzpomínka

4. Co všechno ten nástroj dovede

5. Nešahej na ten sníh

6. Otto Hrdina

7. V údolí Losenice  

8. Pavoučice sněžn 

9. Šla Kačenka podle vody

10. Vzpomínka na Krýmuse

11. Mrazivá noc na Perle pod Jezerní slati

12. Letící oblaka

13. Pan Kodýdek

14. Cesta pulsu

15. Život a smrt

16. Deštníky

17. Poklady

18. Krucifixy

19. Velikonoční vejce

20. Koza v kapli

21. Kolečka vypálené trávy 

22. Boubínská noc 

23. Ovečky

24. Bratři Kazarovi  

25. Domov

26. Táta 

27. David je fatalista

28. Noční bouřka na Boubíně 

29. Fenka a okoun 

30. Duha 

31. Cestou z Najmanky na Radost 

32.Žluna 

33. Rehabilitace 

34. Bez střechy

35. Jako bílý šátek 

36. Nepoučitelní

37. Dobršská brána 

38. Hvězdy a psík 

39. Malá ťapkající holčička 

40. Zářijové plody 

41. Buchingerův dvůr  

42. Pouť na Luzný 

43. Jaké má oči?  

44. Nejmanka u Hrbu  

45. První sníh  

46. Úplňková noc 

47. Jepice 

48. Herwart a Empedokles 

49. Dálky na dosah 

50. Lidská zima

51. Gráve Gabréta 

52. Flöhturm 

53. Blízkosti opuštěných

 

{jcomments on}