zatmeni

Miniatury: Zatmění

Zatmění

 

     Tvář měsíce je v karanténě. Zemský stín po ní putuje jak nemoc, která nemá za úkol tělo zkrušit, jen je na chvíli ukrýt před spěchem, pohroužit do ztišení, zahalit. Až se posune stranou, dojde k uzdravení.

     Vylezl jsem na stožár, abych všechno viděl z ptačí perspektivy. Temný měsíc svítí jako by ustoupil do hlubiny jakési studny. Je přikryt závojem jako místo, kde pod hladinou ulovil mořský dravec malou vílu. Krev pění a víří v kruhu. Prozatím přelétají od severovýchodu první Perseidy jako by na černou hladinu nebe přistávali Fénixové. Dvě jsou výrazné, zůstává po nich vlečka. A v dálce se blýská. Měsíc, meteory i daleké bouře, tři osamělí potulní hráči této noci o sobě nevědí, každý hraje svoji roli, ale nejvzácnější výpověď podává popelavě rudý úplněk.

zatmeni     Měsíc se za dvě hodiny opět rozzáří. Jsou však lidské tváře, které zakryje stín tak veliké bolesti, že už se z něj nikdy neosvobodí. Bývají to zranění duše, jizvy věčně překážející, jež zatvrdly jako starověká města, která ani bujná džungle nezaroste. Člověk žije příliš krátce, aby taková zranění zhojil. Stín je veliký a do smrti nestačí z té tváře odplout.

 

     Když jsem byl chlapec, chodila k nám na návštěvu drobná stařenka. V mé vzpomínce zůstala už od začátku jako věchýtek, schýlená a čekající na smrt. Jmenovala se Anna Kleindienstová. Ani nevím, jak se s ní moje bába seznámila. Prý snad někde v lázních.

     Anna nám šila. Vdala se hodně mladá, jak to kdysi bývalo. Muž brzy po svatbě odešel a už o sobě nedal nikdy vědět. Nenapsal jí, že ji opouští, nepřišla zpráva o jeho smrti. Snad prý odcestoval do Německa za prací nebo utekl za jinou ženou, za tajnou láskou, kterou poznal ještě před svatbou s Annou a neměl sílu to nevěstě říci.

     Anna se zhroutila. Prázdnota po milovaném muži zpomalila každý její pohyb. Chodila kolem potoka a psala německé básně. Moje bába je četla. Kde asi ty básně jsou? V zemském stínu na měsíční poušti?    

     O svém manželovi už Anna nikdy neslyšela. Dále trpělivě nesla na své duši ten zemský stín, který čas od času zahalí každého člověka, jen u někoho se zdrží tak dlouho, že ani ve chvíli smrti z duše neodpluje. Ve stáří ji zachutnalo víno Malaga. A k ranám duše se přidala zranění těla.

    Jednou ji na přechodu srazilo auto. Dlouho se léčila v Křemýži v tehdejší léčebně pro dlouhodobě nemocné. Bába ji tam chodila navštěvovat. Zdálo se, že už se nevzpamatuje. A přece se vrátila. A snad to byla právě Malaga, která byla na vině jejího pádu ze schodů. Sanitka se ve vratech nemocnice srazila s jinou sanitkou. Anna dostala poslední ránu. Z lůžka už nevstala. Ke všemu ji mysl stále více halila demence. Kolikrát ji bába našla na lůžku nahou, tu, která žila celý život tak cudně a po odchodu manžela už žádného muže nepoznala.

     Vyhasla jako tolik jiných bezejmenných pochodní, které chtěly svítit druhým lidem na cestu, chtěly milovat a být milovány. Odešla a ani ty básně už si nemohu přečíst. Ale třeba někde leží, v nějakém šuplíku, kde čekají na své objevení. Zda by je však jejich nálezce nevyhodil jako bezcenné papírky?

 

Text a foto: Roman Szpuk 

 

MINIATURY Romana Szpuka 2018 : 

 

1. Loučení s Friederike

2. Krátká zastavení   

3. Oheň tání 

4. Nesouvislý dialog  

5. Něžné objetí

6. Mráz a srdce

7. Tichá křídla

8. Co si myslí planety 

9. Bezejmenný potok 

10. Pouť okolo andělky 

11. Město je jiné 

12. Osamělci 

13. Staří a mladí 

14. Zpáteční cesta 

15. Chodím furt v pantoflích 

16. Toto místo 

17. Celé jaro  je erotické  

18. Na Brantlové dvoře

19. Socha Rodina 

20. České středohoří a Šumava 

21. Hýlové a blesk  

22. Bělásek a děti  

23. Omývání barev 

24. Bolest křídel  

25. Slunovratova noc 

26. Květina nezradí svůj květ

27. Barvy čaje  

28. Ještěrčin osácek 

29. Střet dvou vášní 

 

 


 

 

MINIATURY Romana Szpuka 2017 :

  

1. Uplakaný čert

2. Hrušky 

3. Vánoční vzpomínka

4. Co všechno ten nástroj dovede

5. Nešahej na ten sníh

6. Otto Hrdina

7. V údolí Losenice  

8. Pavoučice sněžn 

9. Šla Kačenka podle vody

10. Vzpomínka na Krýmuse

11. Mrazivá noc na Perle pod Jezerní slati

12. Letící oblaka

13. Pan Kodýdek

14. Cesta pulsu

15. Život a smrt

16. Deštníky

17. Poklady

18. Krucifixy

19. Velikonoční vejce

20. Koza v kapli

21. Kolečka vypálené trávy 

22. Boubínská noc 

23. Ovečky

24. Bratři Kazarovi  

25. Domov

26. Táta 

27. David je fatalista

28. Noční bouřka na Boubíně 

29. Fenka a okoun 

30. Duha 

31. Cestou z Najmanky na Radost 

32.Žluna 

33. Rehabilitace 

34. Bez střechy

35. Jako bílý šátek 

36. Nepoučitelní

37. Dobršská brána 

38. Hvězdy a psík 

39. Malá ťapkající holčička 

40. Zářijové plody 

41. Buchingerův dvůr  

42. Pouť na Luzný 

43. Jaké má oči?  

44. Nejmanka u Hrbu  

45. První sníh  

46. Úplňková noc 

47. Jepice 

48. Herwart a Empedokles 

49. Dálky na dosah 

50. Lidská zima

51. Gráve Gabréta 

52. Flöhturm 

53. Blízkosti opuštěných

{jcomments on}