Zprávy o Ukrajině a české demokracii

 demokra


Zprávy o Ukrajině a české demokracii

 

 

Aktivity Sítě v návaznosti na ruskou agresi na Ukrajině

 

       “Agrese by měla být odsouzena všemi, a to nejen demokratickými státy, které mají zájem na existenci mezinárodní společnosti, kde platí základní pravidla upravující vztahy mezi členy,” shrnují ve svém prvním stanovisku po invazi experti a expertky pracovní skupiny pro bezpečnost, obranu a zahraničí Sítě k ochraně demokracie. Rekonstrukce státu v roli koordinátora Sítě s ohledem na závažnost situace vydala dvě prohlášení. Výzvou Stojíme za Ukrajinou jsme na podnět Frank Bold s.r.o. vyjádřili podporu demokracii a svobodě na Ukrajině a vyzvali k pomoci poškozeným občanům. Na podnět Sdružení pro integraci a migraci pak vzniklo prohlášení Odmítáme kolektivní vinu proti paušálnímu odsuzování Rusů a Bělorusů. Podepsalo jej téměř 70 organizací a přes 1000 jednotlivců, sdělení se odrazilo v projevech na demonstracích a rezonuje také v médiích a na sociálních sítích.

 

 

Shrnující zpráva Jak ve sněmovních volbách obstála česká demokracie?

 

       Podívat se na stav české demokracie z dlouhodobější perspektivy může být zvláště v těchto dnech úlevné. Jaké hlavní pozitivní a negativní trendy pro fungování naší demokracie zaznamenali experti a expertky Sítě v druhém pololetí roku 2021? Přinášíme Vám souhrnnou zprávu s aktualitou.

 

 

Jak vyhrát nad dezinformacemi?

 

       Expertky a experti Sítě z různých pracovních skupin se dlouhodobě shodují na potřebě zabývat se dezinformacemi. Současná situace na Ukrajině jen zdůrazňuje dlouhodobou potřebu systémového řešení boje proti dezinformacím. Zapomeneme-li při něm na principy demokratického právního státu, může to napáchat více škody než užitku.

 

skod-mood

 

za tým Sítě
Vendula Menšíková

 

 


{jcomments off}