Názor Pavla Dvořáka

To se dotýká nás a hodně blízko…

 

Potřebujeme zdravotní plán lůžkové péče Jč kraje

 

Jihočeši 2012 s obavami sledují vyjednávání vedení Jihočeského kraje se zdravotními pojišťovnami ve věci uzavření smluv s jednotlivými nemocnicemi. Podle zpráv, které z jednání prosakují, uvízlo vyjednávání na mrtvém bodě a hrozí vážné potíže zejména u nemocnic Český Krumlov a Prachatice.

 

Může jít i o důsledek toho, že vedení kraje dosud nedokázalo sestavit zdravotní plán lůžkové péče Jihočeského kraje. Svoji vinu na situaci samozřejmě mají i zdravotní pojišťovny, zejména VZP, které slepě požadují redukci lůžek a celých oddělení, která v případě provedení může negativně ovlivnit chod dalších oddělení či celých nemocnic. A navíc v některých případech nepřináší ani žádnou úsporu.

 

Je třeba vytvořit záchranný plán, který bude jako celek co nejvíce splňovat požadavky zdravotních pojišťoven na úspory a zároveň neohrozí ani fungování, ani existenci jednotlivých nemocnic. A tento ucelený plán nabídnout jako jediné možné řešení zdravotním pojišťovnám.

 

Je třeba, aby i a.s. Jihočeské nemocnice, která činnost všech nemocnic v kraji má koordinovat a sjednocovat, aktivněji vstoupila do hry a důsledně plnila své úkoly a nedopustila nějaké dílčí řešení výhodné jen pro některé z centrálních krajských nemocnic, které by poškodilo ostatní. A to zejména v řídce osídlených oblastech kraje.

 

A že vše může mít dopad i na další zařízení, třeba ve Vimperku, si můžeme domyslet…

 

Pavel DVOŘÁK (Jihočeši 2012)