Nad Šumavou létá quadcopter, točí filmy

Milovníci Šumavy a netradičních záběrů mohou poznávat Šumavu z ptačí perspektivy. Správa Národního parku Šumava chce totiž lákat turisty na neopakovatelnou přírodu i pomocí krátkých filmů natočených na miniaturní kameru přimontovanou k modelu malé čtyřvrtulové helikoptéry – quadcopteru. První film z naučné stezky Soumarské rašeliniště bude od října na webových stránkách www.npsumava.cz.

 

„Další budou následovat. Určitě chceme milovníkům Šumavy ukázat ta nejkrásnější místa. Například Tříjezerní slať, zážitkovou trasu u Poledníku nebo trasu z Březníku přes Luzenské údolí na Hraniční slať,” jmenuje mluvčí šumavského parku Pavel Pechoušek.

helikopterka (2)

 

Záběry z kamery umístěné přímo na vrtulníku jsou efektní a návštěvník bude mít při jejich sledování pocit, že se na chvíli stane ptákem.  “Milovníci Šumavy novou perspektivu pohledu na přírodní poklady Národního parku Šumava jistě uvítají,” věří  vedoucí oddělení marketingu Správy NP a CHKO Šumava Josef Štemberk.

„Důvodem pořízení takových filmů je i to, že návštěvník může nahlédnout do míst, kam běžně má zakázaný vstup. Například do citlivého území rašelinišť,” doplňuje Josef Štemberk. Díky těmto záběrům umožní Park lidem s tělesným handicapem, aby i oni mohli vyšplhat na šumavskou rozhlednu nebo se „proběhnout” po části lesa, louce, rašeliništi.

 

Helikoptéru s kamerou má na starosti Richard Kolář, který na Správě NP Šumava pracuje jako bezpečnostní technik, jehož koníčkem je řízení modelů cestovních automobilů v měřítku 1:10, se kterými se účastní i mistrovství ČR a Západočeského poháru. Podle něj je létání s quadcopterem snažší než létání s klasickým jednorotorovým vrtulníkem. „Rozhodně to ale není nic jednoduchého, létání s radiově ovládaným modelem vždy vyžaduje maximální soustředění,” vysvětluje Richard Kolář.
Helikoptérka o hmotnosti 100gramů podle jeho slov vydrží ve vzduchu až deset minut a je schopna létat až do výšky dvaceti metrů. „Minikamera je schopná pořizovat záznam v rozlišení Full HD, což je kolem 25 snímků za sekundu, při rozlišení ve formátu DVD je to 50 snímků za sekundu,” dodává na vysvětlenou pilot quadcopteru.

 

Film o Soumarském rašeliništi může kdokoliv zhlédnout na webových stránkách www.npsumava.cz od prvního října. Náměty na další filmy, které by měl Richard Kolář s helikoptérou natáčet, mohou zájemci posílat na email – richard.kolar@npsumava.cz.

 

(jr)

 

foto: Štěpán Rosenkranz a Pavel Pechoušek, Správa NP Šumava