Jelen s zamotanými dráty v paroží zahynul, jeho sok málem také

Zcela unikátní případ, na jehož začátku byl několik metrů dlouhý drát a na konci málem dva mrtví jeleni, se přihodil během letošního období jelení říje na Šumavě. Zkušení lesníci takový případ na Šumavě nepamatují.

 

„Drát z ohradníku si jeden jelen namotal do paroží v takovém množství a tak nešikovně, že je nemohl sundat,” začíná popisovat událost, která se odehrála nedaleko Českých Žlebů Ctirad Moulis, vedoucí zdejšího územního pracoviště. Protože je doba jelení říje, kdy jeleni svými parohy soupeří o přízeň laní, nevyhnul se souboji ani tento jelen se zamotaným drátem v paroží. Svůj souboj i z důvodu tohoto handicapu osudově prohrál a přišel o život. „Občas k tomu během souboje dojde. Stává se to, ale je to spíše výjimečná věc,” uvádí Ctirad Moulis.

 

Drát zamotaný v paroží ale málem stál život i druhého jelena. „Jelen, který v souboji se svým sokem zvítězil se potom, co jeho soupeř klesl na zem, zamotal svými parohy do drátu tak nešťastně, že se nemohl dostat ven,” vypráví Moulis.

 

{gallery}vimperk/2012/rijen2012/jeleni/{/gallery}

 

Naštěstí si dvou drátem spojených jelenů všiml zdejší lesník Miloslav Kos.

 

„Viděl jsem tu neobvyklou scénku asi na sto metrů. Jeden jelen ležel, druhý nad ním byl skloněný. Bojoval, zápasil, trhal hlavou, ale nikam neutíkal,” popisuje Miloslav Kos, těžební technik na územním pracovišti v Českých Žlebech, který hned zorganizoval záchranu. Protože jelen nejevil žádné známky zranění, přijel na místo odborník, který jelena uspal. Lesníci pomocí kleští přeštípali drát a jelen tak byl volný. „Po probuzení se jelen pomalu odebral zpátky do lesa. Ještě neměl prokrvené oba běhy, tak zpočátku špatně šel a kulhal,” uzavírá nevšední příhodu Miloslav Kos.

 

Adam Jirsa, který má na území Správy NP a CHKO Šumava na starosti jelení zvěř a pracuje na Správě Národního parku Šumava od roku 1998, na území Šumavy podobný případ nepamatuje. Podobný zná jen z fotografií. „Zhruba před třiceti lety se dva jeleni ve vojenském výcvikovém prostoru Dobrá voda do sebe při říji zaklesli tak nešťastně, že paroží nemohli dostat od sebe a byli oba nalezeni uhynulí,” vybavuje si Adam Jirsa.

 

(jr)

 

foto: Správa NP a CHKO Šumava