Šumavská prasata dostanou obojek

Poznat život divokých prasat na území Národního parku Šumava – to je cílem unikátního projektu, na kterém se podílí lesníci Správy NP a CHKO Šumava. Projekt se zaměří na území česko-německého příhraničí. Sledovat bude pohyb prasat na území Jihočeského a Plzeňského kraje a v regionu Dolní Bavorsko. Sedm dospělých prasat dostane v listopadu na krk speciální obojek, který bude sledovat to, co prase celý den dělá a kde se pohybuje.

 

„Této technologii se říká GPS telemetrie, tentokrát je zaměřená na černou zvěř. Jedná se o technologii umožňující měření na dálku a dálkový přenos dat. Obojky jsou vybaveny senzorem aktivity, který umožňuje sledovat, co zvíře zrovna dělá,” vysvětluje Adam Jirsa, který má péči o lesní zvěř na území Národního parku Šumava na starosti.

 

Lokalizace zvěře probíhá pomocí satelitního systému GPS s přesností 15 metrů. Data o aktivitách zvířete a teplota se registrují každých pět minut a ukládají se v obojku.

 

„Jakmile se zvíře s obojkem dostane do oblasti pokryté mobilním signálem, vyšle obojek SMS s pozicí zvířete. S touto zprávou je možné na mapě přesně znázornit, kudy se sledovaný jedinec pohybuje. Obojek ukládá navíc další údaje o aktivitách zvířete,” popisuje Jirsa.

 

prase divoke (2)

Tyto informace umožní odborníkům lépe poznat zvyklosti zvěře. Důležité budou získané informace o tom, na jak velkém přeshraničním území se prasata pohybují, jaká je jejich populační hustota a také, jaké lokality využívají ve vztahu k tetřevovitým. Projekt také zaručí výměnu zkušeností mezi myslivci, ochránci přírody a úřady na obou stranách hranic.

 

Šumava je jednou z prvních oblastí, kde se takový projekt týkající se černé zvěře plánuje. Iniciátorem projektu s názvem – Management zvěře na Šumavě a v Bavorském lese – je Jihočeská společnost pro ochranu přírody a myslivost, realizuje ho Fakulta lesnická a dřevařská ČZU Praha, partnerem je Správa NP a CHKO Šumava.

 

Na české straně Šumavy teď vzniknou dvě odchytová zařízení pro černou zvěř. Odchytové zařízení vypadá jako ohrada, do které budou zaměstnanci šumavského parku lákat prasata na krmení. Když odeberou předložené pamlsky ze spouštěcího zařízení, tak se za nimi zaklapne průlezový otvor. Odborníci je pak budou moci uspat a nasadit jim obojek s GPS.

 

Projekt telemetrie není na území šumavského parku žádnou novinkou. Od roku 2005 až do roku 2010 bylo na české straně Šumavy označeno monitorovacím obojkem celkem 40 jelenů, 50 srnců a 5 rysů.

 

(jr)

 


foto: Václav Hřebek, Správa NP a CHKO Šumava