Pád a vzestup vimperského fotbalu II.

Tři roky se musel obejít Šumavan Vimperk bez družstva mužů!! Manželům Marcovým to vůbec nevadilo, naštěstí přišla záchrana v podobě dlouholetého hráče a našeho kamaráda Vladimíra Churavého ml., který se v té době stal předsedou Okresního fotbalového svazu Prachatice, a on to byl, který udělal první správný krok a vrátil do Vimperka mužský fotbal. Muselo se začít úplně od začátku – od okresní soutěže. V ročníku 2003 – 2004 skončil Šumavan Vimperk hned na 1. místě a mohl oslavit postup do okresního přeboru. Na postupu a založení se podíleli tito hráči: Carda V., Kraml M., Prochaska P., Levanský V., Drabeš K., Vojta J., Vojta S., Churavý P., Lauda I., Pechlát M., Novotný J., Švihel J., Vardanjan N., Škopek M., Havlan V., Kotlár F., Kurej Š., Hošek T.. Trenér Churavý V. st.

 

 

Co řekli o postupu hráči:

 

Všichni dobří hráči byli rozprodáni a ve Vimperku zůstalo jen torzo doplněné dorostenci a pak lidmi, kteří měli opravdu jenom na ten prales. Chtěli jsme postoupit hned za rok do okresu a to se nám povedlo, i když to nebylo jednoduché. Málokdo proti nám hrál fotbal, spíše v deseti bránili velké vápno. Také proto jsme byli rádi, že se nám to povedlo hned v první sezoně a mohli se těšit aspoň na lepší hřiště a lepší soupeře v okresním přeboru, protože fotbal na hřišti typu Javorník atd. se nedá hrát, i kdybyste chtěli. Často jsme jezdili po zápasech domů dokopaní a zranění.

 

V sezoně 2004 -2005 skončil Šumavan Vimperk v OP na 5. místě a jako nováček se to považovalo za úspěch. V roce 2005 potkala vimperský fotbal krutá zpráva, 7.2.2005 v nedožitých 30 letech nás na vždycky opustil dobrý člověk, kamarád, tatínek roční dcery Vladimír Churavý!!

 

V dalším ročníku 2005 – 2006 skončil Šumavan Vimperk na 2.místě jeden bod za Šumavskými Hošticemi. Do ročníku 2006 -2007 udělal výbor pod vedením Košnař J. a Uhlík J. velký pokrok a do Vimperka vrátil hráče Vozobuleho M. a Formánka Z. a trenéra Bendu P. Tým šel za jediným cílem, postoupit do krajské soutěže. To se mu povedlo, i když z 3.místa. Z okresu měly postupovat dva týmy – Husinec a Netolice B. Jenže Netolice měly v 1.B své A mužstvo a nemohly postoupit, a tak padla karta na třetí mužstvo. Vimperk se tak mohl radovat z postupu do 1.B. O postup se zasloužili: trenér Benda P., vedoucí mužstva Pfeffer J., Prochaska P.st.(hrající asistent), hráči: Formánek Z., Psutka J., Janda M., Pechlát M., Havlan V., Prochaska P.ml., Heřta J., Šavrňák O., Frk L., Mrázek M., Vozobule M., Novotný J., Janda T., Janda V., Hadrava Z., Hošek T., Kukačka F., Balvín J., Koloušek V., Pitel V., Sýs T.

 

Postup z okresu do 1.B zhodnotil hrající trenér Prochaska Petr st. alias Dědek:

 

Z přeboru do 1.B jsme chtěli proplout také za jednu sezonu. Posily žádné, a tak nám nezbývalo než to zkusit. Opět jsme naráželi na týmy, které se na zápasy ani nesešly, ale když přijel Vimperk, byly kompletní, na lavičce dalších 8 hráčů a odhodlané porazit, zostudit a vytáhnout se nad Vimperkem. Soutěž byla vyrovnaná, my jsme párkrát zklamali a postup nám utekl o jediný bod a postoupily Š.Hoštice. Na další sezonu přibyly posily jako Boby Janda a hlavně Z.Formánek do branky, to byla největší posila a hecíř, který nechtěl prohrávat. Ale opět se nám to nepovedlo a postoupil místo nás Husinec. Bylo to velké zklamání pro nás všechny, ale když zavzpomínám zpět, tak jsme měli asi nejmladší mužstvo, které sbíralo ještě zkušenosti. Nezbylo nic jiného, než jak se říká, do třetice všeho dobrého. Perlička: přijede soupeř do Vimperka, zapomene dresy, můžeme vyhrát kontumačně, ale chceme hrát a uhrát body a zlepšit si skore. Asi víte, jak to dopadlo, prohráli jsme 1:0 z jednoho proměněného brejku a ty body nám na konec chyběly. Do třetice se nám to povedlo, když jsme slavili postup myslím 2 zápasy před koncem sezony po výhře nad Vacovem a mohly propuknout oslavy za postup do vysněné 1.B. Díky všem, kteří u toho byli se mnou, nebudu jmenovat, abych na někoho nezapomněl. Řeknu jen jedno jméno: díky, Stando(Petr Benda)!

 

Začátkem roku 27.1.2007 opustil vimperský fotbal bývalý trenér Miloslav Mareš, který udělal v minulosti hodně práce pro vimperský fotbal. Novou sezonu 2007 – 2008 v 1.B Šumavan Vimperk nezačal vůbec dobře a po podzimu skončil na posledním místě se 7 body. V zimně přišly velké změny. Na jaře 2008 k nám přestoupil Milan Hrubý z Hluboké nad Vltavou. Je to vimperský odchovanec, který v dorostu přestoupil do Dynama České Budějovice a po ukončení dorosteneckého věku přestoupil do krajského přeboru v Hluboké nad Vltavou.Tým přebral jako hlavní trenér Prochaska P.st. a asistenta mu dělal hrající Formánek Z. Šumavan za jaro nasbíral 21 bodů a skončil celkově na 10. místě s 28 body a zachránil se jako nováček v soutěži. 31.3.2008 byl zvolen nový předseda TJ Šumavan Vimperk Luboš Drenčeni. V sezoně 2008 – 2009 se umístil Šumavan Vimperk na 8.místě s 31 body. Sezonu 2009 – 2010 Šumavan na poslední chvilku zachránil 1.B na 10. místě s 29 body. Na jaře 2010 se vrací do Vimperka nastálo Sýs Lukáš. 20.1.2010 zasáhla Šumavan Vimperk další ošklivá zpráva, když zemřel pan Augustín Pokorný!! Člověk který v minulusti udělal mnoho výborné práce pro celý vimperský fotbal a bez něj by ve Vimperku fotbal na úrovni, co tu byl nikdy nebyl!! V sezoně 2010 – 2011 převzali tým Košnař J. a hrající trenér Formánek J.ml. a vedoucí mmužstva se stal Formánek J. st., který už v té době dělal správce hřiště. V tomto roce ukončil hráčskou a trenérskou kariéru ve Vimperku Petr Prochaska st.. Tento hráč do této doby odehrál nejvíce minut za Šumavan Vimperk. Jeho deníček se pyšní mnoha brankami, hlavně z trestných kopů a penalt. Dědku, díky za vše!! V průběhu sezony přišli noví hráči, kteří nikdy neoblékali dres Vimperka, a to Blahout J. a Děd J. Mužstvo se umístilo na nejlepším místě v historii vimperského fotbalu v 1.B, a to na 3.místě se 45 body. Na sezonu 2011 – 2012 přišly nové tváře Sedláček M., Kuneš M., Kurz J., Císař P. Všichni hráči a trenéři šli jenom za jedním cílem – postoupit do 1.A. Po podzimu získali muži 33 bodů a drželi si první místo před druhou Blatnou, která měla 28 bodů. Jarní sezonu začali na výbornou, vysněný postup byl blíž a blíž a také se to povedlo. Šumavan Vimperk se stal vítězem 1.B s 57 body. Na postupu se podíleli: Formánek J.ml., Vágner P., Prochaska P., Janda M., Pechlát M., Havlan V., Sedláček M., Děd J., Kurz J., Sýs L., Pankratz V., Císař M., Novotný M., Blahout J., Málek O., Janda T., Kuneš M., Hrubý M., Zimmerman V. Trenér Košnař J., vedoucí mužstva Formánek J.st., zdravotník Košnařová J. Bohužel se toho nedožil náš kamarád, trenér, předseda oddílu a hlavně člověk, který nikdy nezkazil srandu!! Petr Benda nás navždycky opustil rychle a náhle 10.srpna 2011!! Petře, za vše díky!!!

 

Od znovuzaložení mužů ve Vimperku se vrátilo z 90.let jen pár hráčů. Jsou to Formánek J. ml., Formánek Z., Prochaska P. st., Olle R., Sedláček M., Vozobule M., Hošek T., Heřta J.. Pánové, díky!! Není to docela málo?? Proč se nechtějí vrátit další hráči a pomoci celému vimperskému fotbalu. Najdou se jenom někteří, ale jen kritizovat, jak se to teď dělá špatně a za nich se to dělalo vyborně! Nesmíme zapomenout na dva hráče Michala Pechláta a Vladimíra Havlana, kteří tu v roce 2003 byli u založení mužského fotbalu a dodnes ho neopustili!!!

 

Velké díky patři také celému výboru: Uhlíkovi J., Wilmannovi M., Šavrňákovi L., Duškové J.

 

Na největší osobnost vimperského fotbalu jsme se zeptali Lukáše Sýse:

 

V “novodobé” historii Vimperského mužského fotbalu bylo a je jistě mnoho osobností, ať jsou to kluci ,co zde hráli okres a postoupili do I. B třídy, nebo ti, co hráli I. B třídu a postoupili do I. A třídy. Ale pokud budu mluvit o opravdových osobnostech, tak to jsou pro mě ti hráči, kteří zde hráli ještě za “staré” éry krajský přebor, nerad bych na někoho zapomněl, ale mezi ty hlavní v mým očích patří Petr Prochaska st., Jiří Formánek ml., Jiří Košnař, Míra Vozobule a Milan Sedláček, to jsou dle mého názoru osobnosti vimperského fotbalu, které jsem nějakým způsobem zažil, ať už jako hráče nebo jako trenéry.

 

Na vzestup vimperského fotbalu jseme se zeptali trenérů Jiřího Košnaře a Jiřího Formánka ml.

 

Jiří Košnař:

 


Po nepřihlášení A mužstva do Krajského přeboru,především díky p.Marcovi, se zde určitou dobu hrály pouze mládežnické soutěže. Později se dostal do vedení V.Churavý ml., který opět obnovil činnost A mužstva a začalo se hrát od nejnižší okresní soutěže. Hráči, kteří odešli do okolních oddílů se postupně začali vracet zpět a pomohli opět vykopat vyšší soutěže až do současné I.A třídy.

 

 

Jiří Formánek ml.

 

Vimperský fotbal se pomalu určitě dostává z toho nejhoršího,ale ještě ho čeká hodně práce udržet ho tam kde teď je.
Myslím si ,že krajský přebor co se tady hrával je zatím utopie a buďme rádi za soutěž, ve které teď jsme. Na velmi dobré úrovni je ve Vimperku práce s mládeží. Hlavně díky několika fotbalových nadšenců z řad tatínků, kteří jsou zároveň trenéři a hlavní tahouni. Nesmím samozřejmě zapomenout zmínit práci výboru v čele s Jardou Uhlíků, bez kterého si fotbal ve Vimperku nedokážu představit. Co nejvíce ale trápí vimperský fotbal, je hřiště. Hlavní je přetěžováno, a proto je v takovém stavu, jak vypadá. Vedlejší škvárové je bohužel nepoužitelné. Toto je však otázka na někoho jiného. Snad už od příštího roku, kdy bude ve vlastnictví města, se to zlepší. Na druhou stranu musím uznat, že se už určitě na zázemí a vybavení klubu udělalo dost práce.

 

 

Text a foto: Zdeněk FORMÁNEK

 

 

1-vimperk muzi011

 

2006-2007 Postup z OP 

 

2-p1140432

 

Jaro 2007

 

3- dsc0296 (2)

 

Jaro 2008

 

4-pb130132

 

Podzim 2010

6-p61602845-p6160275

 

 

Jaro 2012 – vítěz 1.B

 

 

 Pád a vzestup vimperského fotbalu I.