Břehy Vydry spojil nový most

Třicet metrů dlouhý a dva metry široký náklad putoval v noci z úterý na středu z Příbrami na Šumavu, aby zlepšil pohodlí turistů. Nákladní vůz přivezl ze středních Čech nový most, který spojí břehy řeky Vydry nedaleko Antýglu v blízkosti Turnerovy chaty. 


Jedná se o jednu z posledních velkých investičních akcí správy parku v tomto roce.  Přestože část investic musel Národní park Šumava kvůli nedostatku peněz zastavit, tuto akci se podařilo dokončit. Náklady na stavbu mostvyjdou na 2,5 milionu korun. Projekt byl hrazený ze Státního fondu pro životní prostředí,” uvádí mluvčí šumavského parku Pavel Pechoušek.

Most stojí v jedné z turisticky nepřitažlivějších částí Šumavy nedaleko místa, kde kdysi stávala Hálkova chata. Vystřídá stávající lávku, která je asi o sto metrů dále po proudu řeky a již nevyhovovala požadavkům statiků, musela se několikrát opravovat a v budoucnu by mohla ohrožovat zdraví turistů. “Toto místo leží na stezce, která spojovala Modravu s územím okolo Čeňkovy pily,” upřesňuje umístění mostu ředitel parku Jiří Mánek. U nově postaveného mostu končí i Naučná stezka Karla Klostermanna, která vede z Rokyty na Srní. Turisté, kteří sem došli, dříve chodili lesem, který stojí v první zóně ochrany přírody po břehu řeky až ke staré lávce a tudy přešly Vydru. Na jaře bude stará lávka odstraněna.

Podle slov Jiřího Mánka je umístění nového mostu je v souladu s přísnými pravidly ochrany přírody. „Teď přejdou přes nový most a nebudou nekontrolovaně chodit po neoznačené stezce přísně chráněným územím první zóny,” vysvětluje.

 

Most se bude v následujících dnech dostavovat, jeho slavnostní otevření je naplánováno na čtvrtek 15. listopadu.

 

 

(jr)

 


foto: Pavel Pechoušek, Správa NP Šumava

 

{gallery}vimperk/2012/listopad2012/most/{/gallery}