Reflexní děti

I v Sušici určitě potkáváte „štrúdly” dětí z mateřinek, které jsou na procházkách a při pohybu venku vybaveny reflexními vestičkami.

Používání reflexní ochrany u dětí je doporučené. Mohlo by však být povinné.

Změna času a podzimní počasí způsobují ztíženou viditelnost na silnicích. Policie hlásí zvýšený počet střetů aut s chodci. Ochranu zranitelných účastníků silničního provozu, zvláště dětí, požaduje také Evropská unie.

 

Ministerstvo dopravy se na důležitost reflexních prvků snaží upozornit formou kampaně a nabízí reflexní vesty do mateřských škol. Jde ale pouze o doporučení a je tedy na vedení škol a školek, zda se podle něho budou řídit, či nikoliv. Nařízení o povinném používání reflexní ochrany u dětí v České republice dosud neexistuje.

„Větší bezpečnosti dětí napomáhá například policie, která střeží přechody na silnicích. Ani policisté ale nemohou uhlídat vše. Pohyb dětílze mnohdy jen stěží předpokládat a podzimní počasí tomu nepřidá. Tma, mlha, smog, to jsou komplikace, se kterými se na podzim řidiči musejí potýkat. Včas reagovat na pohyb na silnici je za takových podmínek obtížné. Reflexní prvky jsou v takovém případě velmi dobrým pomocníkem a zachraňují životy,” říká Michal Růžička z projektu Reflexní děti.


Školy nemají na reflexní ochranu peníze, přispět by mohli rodiče.

Stále je v České republice mnoho organizací pracujících s dětmi, které nepoužívají ochranné reflexní materiály při pohybu dětí na silnicích. Často je problém ve financích. „Jedná se o bezpečnost dětí, proto by se měli zapojit také rodiče,” říká stínový ministr školství Marcel Chládek a dodává, že reflexní vesty mají velké využití také na lyžařských kurzech, na které od ledna začnou školy jezdit.

 

S Marcelem Chládkem souhlasí také odborníci i Michal Růžička z projektu Reflexní děti. Neměly by to být až vzdělávací instituce, kdo děti s reflexními prvky, dopravní výchovou a bezpečností na silnicích seznámí. „Také v tomto případě je důležitý základ v rodině a přístup rodičů,” uzavírá stínový ministr školství Chládek.

 

 

13

ilustrační foto P ČR

Jak obě ředitelky sušických MŠ potvrzují, vždy první a poslední dvojice je oblečena do vest, což spolu s spolu s pedagogickým dozorem pomáhá ke zvýšení jejich bezpečnosti. Při přecházení ulic využívají učitelky zastavovací terče k zastavování vozidel. Zároveň děti při vycházkách učí bezpečnému pohybu venku.

(tz, pan)