nehoda

Kamion narazil do stromu

Hasiči z Horažďovic a Klatov na místě zasahovali téměř pět hodin.

V úterý 13. listopadu 2012 v 8:04 hodin vyslalo operační středisko hasiče z Horažďovic k dopravní nehodě nákladního vozidla. Mezi obcemi Velký Bor a Defurovy Lažany přerazil kamion strom. Řidiče odvezla ZZS k důkladnému vyšetření do nemocnice. Po zjištění, že neutrpěl žádná poranění, se k místu nehody vrátil. Muž cestoval ve vozidle sám.

 

nehoda

 

Tahač s chladírenským návěsem nepřevážel žádný náklad – pouze prázdné palety. Došlo k drobnému úniku pohonných hmot jak z proražené palivové nádrže, tak i z nádrže, která je určena na provoz chladícího agregátu a zajišťuje správnou teplotu v návěsu. A to vinou povoleného uzávěru plnícího hrdla nádrže.

Povolený uzávěr hasiči utáhli, drobný únik zasypali sorbentem. K dalšímu úniku nedocházelo. Proraženou nádrž nebylo možné utěsnit tmelem. Unikající naftu hasiči jímali do sběrných nádob. Velitel zásahu si k nehodě povolal chemický kontejner z Klatov. V nádrži mělo být dle slov řidiče 300 litrů nafty, nakonec jí ale hasiči přemístili kolem 700 litrů.

Nehoda se stala v nepřehledném úseku a hrozilo nebezpečí následných nehod i zranění zasahujících projíždějícími auty. Zasahujícím záchranným složkám velmi pomohli pracovníci SÚS, kteří místo označili příslušnými značkami, a média, která ve svém vysílání řidiče o nehodě informovala a tlumočila žádost záchranářů, aby řidiči v daném úseku snížili rychlost a dbali zvýšené opatrnosti při projíždění místem události.

Dopravní omezení trvalo pouze po dobu vyprošťování kamionu z příkopu. Zhruba na hodinu a půl policie zcela uzavřela úsek silnice č. 188 z Velkého Boru na Defurovy Lažany a zajistila objízdnou trasu.

K vyproštění kamionu se dostavily specializované služby, kterou si zajistil provozovatel nákladní dopravy sám. Velitel zásahu první pokus o vyproštění kamionu přerušil. O přeražený strom totiž hrozilo další nebezpečí poškození vyprošťovaného tahače návěsu. Teprve poté, co hasiči strom pomocí motorových pil rozřezali a odklidili, mohla těžká technika pokračovat ve vyprošťování. Hasiči pomohli s naložením nákladního auta na odtahovou službu. Ze silnice odklidili trosky vozu a prošli místo události – průzkumem nebyla zjištěna žádná kontaminace zeminy. Na místo se dostavil lesní hospodář, který potvrdil, že nedošlo ke škodě na lesním pozemku. (pj)