Třetí nejlepší místo pro život – Plzeňský kraj

Plzeňský kraj je třetím nejlepším místem pro život

Vyplývá to z výsledků druhého ročníku unikátního výzkumu Místo pro život. Cílem srovnávacího výzkumu je s maximální objektivitou mapovat kvalitu života a spokojenost obyvatel s životními podmínkami v jednotlivých krajích ČR. Vyhlašovatelem výzkumu je Communa, partnery jsou skupina ČEZ a Metrostav. Zpracovatelem dat je agentura pro informace a analýzy Datank.

 

Nejlepším místem pro život je vletošním roce podle výsledků Královéhradecký kraj, na druhém místě skončilo hlavní město Praha, třetí nejlepší místo pro život je Plzeňský kraj. O konečném pořadí rozhodla statistická data a průzkum mezi 1 400 respondenty z ČR a kolegium dvaceti osobností napříč obory. Skokanem kroku se stal Moravskoslezský kraj, který vykazuje nejvýraznější meziroční nárůst investic na ochranu životního prostředí.

 

Celkové výsledky
1. Královéhradecký kraj
2. Hlavní město Praha
3. Plzeňský kraj
4. Jihočeský kraj
5. Vysočina
6. Liberecký kraj
7. Zlínský kraj
8. Pardubický kraj
9. Karlovarský kraj
10. Jihomoravský kraj
11. Středočeský kraj
12. Olomoucký kraj
13. Ústecký kraj
14. Moravskoslezský kraj

 

Mezi přednosti Plzeňského kraje patří například vynikající dálniční propojení se sousedním Německem a celou západní Evropou. Na zdejších silnicích se stane o polovinu méně nehod než je celorepublikový průměr, v Plzeňském kraji je čistší vzduch, ve srovnání s ostatními kraji je zde dostatek pracovních míst, ceněna je nízká produkce komunálního odpadu, nadprůměrný podíl bezbariérových spojů MHD, větší počet dětských hřišť ad.

Naopak se v Plzeňském kraji pořádá podprůměrný počet kulturních akcí s velmi nízkým počtem návštěvníků.

Co hodnotí sami lidé jako nejlepší? Možnost vyžití ve volném čase a oblast vzdělávání. Naopak podceňují pracovní podmínky – s těmi jsou spokojeni nejméně, přestože je podle výzkumu tato oblast nadprůměrná.
Do hodnocených oblastí patří: péče o děti a vzdělávání, zdravotnictví a sociální sféra, pracovní podmínky, volnočasové aktivity a turismus, rozvoj infrastruktury, bezpečnost, občanská společnost a tolerantnost, ekologie a příroda. V těchto osmi oblastech je hodnoceno 54 kritérií.

Co se týká pořadí ve sledovaných oblastech, například infrastruktura se propadla až na poslední místo:

1. péče o děti a vzdělávání
2. pracovní podmínky
3. občanská společnost a tolerance
4. bezpečnost
5. volnočasové aktivity a turismus
6. ekologie a životní prostředí
7. zdravotní a sociální síť
8. infrastruktura

 

Plzeňský kraj si na rozdíl od loňského ročníku o dvě příčky pohoršil. V roce 2011 bylo jeho prvenství absolutní, jak na základě dat, tak i s váhovým přepočtem kolegia. Ale podobně jako v předchozím ročníku byl i letos Plzeňský kraj nejslabší v infrastruktuře.

(pan, pl_communa)