Knižní čtvrtek: Kriminální příběhy ze staré Šumavy 6

ŠUMAVSKÝ LITERÁRNÍ ČTVRTEK

Vladimír Šindelář: Kriminální příběhy ze staré Šumavy 6

Vlastně bych mohl jen mírně upravit recenzi z minulého týdne. Opět je tu totiž nakladatelství Víkend s kriminálními příběhy ze Šumavy. Což je žánr, který zrovna nevyhledávám. Dokonce jsem neviděl ani jeden díl seriálu Policie Modrava, s čímž se až tak moc nechlubím. Ani to, že jde o starou Šumavou mě moc nenabudilo. Rovnou se tedy přiznám, že jsem to proletěl jen tak letmo, pozorně přečetl snad jen první dva, tři příběhy.

Ale to, že kriminálky nečtu, neznamená, že to není dobře napsané. Ba naopak, má to spád, příjemný vypravěčský styl, a navíc jsou to, alespoň v základu, příběhy, které se odehrály a zobrazují skrytou, ale přesto reálnou podobu staré Šumavy. Za každým příběhem je poctivá badatelská práce.

Autor se v „pětce“ loučil, s tím, že v nejlepším je třeba přestat, ale nevydržel. Což docela chápu, neboť archivy jsou zdánlivě bezedné a co s nově nasbíranými materiály. A Vladimír Šindelář je v archivech jako doma a v tomto žánru patří mezi nejlepší. Takže jsem přesvědčen, že je celá řada těch, kdo netrpělivě čekají na další díl. A mou nechutí ke kriminálkám se nenechte odradit. Musím uznat, že když už to Víkend vydává, tak ve volbě autora měl šťastnou ruku.

Jaroslav Pulkrábek


Anotace: Kniha o starých šumavských zločinech je už šestým pokračováním oblíbené řady. Najdete zde historické, dnes už dávno zapomenuté případy, které se udály v letech 1746–1935. Jak už to u zločinů bývá, všechny měly špatný konec. Dnes už je zavál čas. Dozvíte se o nich jen ve starých kronikách či archivních fondech. Tyto příběhy dokládají, že ačkoli je Šumava romantickou krajinou s mnoha přírodními krásami, občas se tu lidé setkávali i s nelítostnými kriminálními činy. Některé jsou popsány v této knize. Prozradí vám, co se stalo v Rumpálovském mlýně u Prachatic, proč zemřel v Kašperských Horách čeledín Jan Maršák krutou smrtí na hořící hranici a kvůli čemu zavraždila svého malého synka děvečka Marie Adamcová ve Vítni u Klatov. Přečtete si, proč roku 1897 skončil klatovský švec na plzeňské šibenici, o tragickém případu vraždy mladé dívky v Loučimi, nebo k jaké rodinné tragédii došlo roku 1921 v Buršicích po návratu pěšáka Ondřeje Pytla z války a proč slavná volyňská pouť v létě 1935 měla smutný konec. Všechny tyto případy jsou skutečné a ukazují nám, jak drsný život někdy býval na staré Šumavě a v Pošumaví.

Vydavatel: Víkend
Rok vydání: 2023
Vazba: pevná/ vázaná
Počet stran: 208
Formát (v-š): 190 x 120 mm
ISBN: 978-80-7433-388-0


Přehled knih 2023
1. Divocí sekáči
2. Pstruh je nehybný
3. Divoká honba
4. Šumavské doteky
5. Smrková Tišina
6. Zahrada mrtvých duší
7. Život a dílo Karla Klostermanna
8. Šumava Kamenný mlýn
9. Povídky a pověsti ze Šumavy
10. a to jsi ty, Šumavo
11. Šumavský kalendář 2024
12. Šumava za císaře pána
13. Vzpomínky na Šumavu V.
14. Šumavský řezbář křtěný Radbůzou
15. Pohádky Matky Šumavy
16. Boží mlýny
17. Lokálka údolím Volyňky
18. Líný manžel holé neštěstí
19. Poezie Duše
20. Atlas historických lesnických map Šumavy
21. Šumava & rozhledny
22. Mísení krve
23. Šumavou na jeden nádech
24. Ďábel se neptá
25. Paní chirurgie
26. Šumava
27. Sudetský dům
28. Bejvávalo na Šumavě – příroda a lidé
29. Obrázky z domova
30. Pověst
31. Až ke křížku
32. Zítra přijde Olah
33. Chaty Klubu českých a československých turistů (1888-1928)
34. Chaty Klubu českých a československých turistů (1929-1938)
35. Kdo krade sny?
36. Historie rychty Želnava s obcemi Bělá, Záhvozdí, Pernek a Nová Pec
37. Veithové: Od tkalcovského stavu ke šlechtickému titulu
38. Případy šumavského policejního rady